Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz

W całej Polsce w gotowości do pomocy w czasie epidemii są tysiące harcerzy. źródło: https://www.facebook.com/ZHPpl
W całej Polsce w gotowości do pomocy w czasie epidemii są tysiące harcerzy. źródło: https://www.facebook.com/ZHPpl
W całej Polsce w gotowości do pomocy w czasie epidemii są tysiące harcerzy. Dwie główne organizacje - Związek Harcerstwa Polskiego i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej - koordynują swoje działania i pomagają potrzebującym już od wiosny, czyli pierwszej fali zakażeń koronawirusem.
W Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów włączą się m. in. harcerze ZHP. W sumie w pomoc dla osób starszych zaangażuje się kilkanaście tysięcy druhów i druhen w całym kraju.

Korpus to rządowa inicjatywa, której celem jest opieka nad seniorami, najbardziej narażonymi na zakażenie koronawirusem. Od soboty obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się osób powyżej 70. roku życia. Wyjątki to zaspokojenie niezbędnych potrzeb życiowych, wykonywanie czynności zawodowych i służbowych oraz uczestniczenie w wydarzeniach kultu religijnego.

Rzeczniczka prasowa Związku Harcerstwa Polskiego, harcmistrzyni Martyna Kowacka powiedziała, że wsparcie dotyczy często podstawowych czynności.

- W zależności od potrzeb - chodzenie na zakupy, odbieranie leków z apteki, wychodzenie z psem, wynoszenie śmieci, wszystkie te podstawowe czynności, które wymagają wyjścia z domu, a my chcemy, żeby seniorzy zostali, byli bezpieczni i chcemy im w tym pomóc. (...) Teraz oczywiście włączymy się w działania Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów, ponieważ najważniejsze jest to, żeby pomoc była koordynowana i dobrze zarządzona, żeby ona dotarła tam, gdzie jest taka potrzeba - wyjaśniła Martyna Kowacka.

ZHP ma swoje jednostki prawie w każdym powiecie, więc seniorzy mogą liczyć na wsparcie także w mniejszych miejscowościach.

- W tych małych miejscowościach, myślę, że to jest nawet łatwiejsze, bo tam ludzie się znają i ci harcerze wiedzą, gdzie seniorzy mieszkają i kto potrzebuje pomocy. W większych miastach potrzebna będzie pomoc w koordynacji. To będzie kilkanaście tysięcy osób, z ramienia ZHP pomagają tylko osoby pełnoletnie. Chcemy, by ta pomoc była bezpieczna zarówno dla tych seniorów, ale też dla osób, które pomagają - powiedziała rzeczniczka ZHP.

Harcmistrzyni Kowacka podkreśliła, że taki rodzaj służby to wypełnienie przyrzeczenia harcerskiego.

- U nas ta służba jest stałym elementem wychowania harcerskiego, gdzie jednostki na co dzień realizują ją na rzecz swojej społeczności. Tutaj po prostu pojawiło się kolejne pole tej służby, pole, w którym potrzebna jest pomoc - dodała rzeczniczka ZHP.

Do Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów może dołączyć każdy poprzez stronę www.wspierajseniora.pl. By zgłosić chęć otrzymania pomocy, osoby powyżej 70. roku życia mogą dzwonić na specjalną infolinię pod numerem 22 505 11 11. Akcję będą koordynowały lokalne ośrodki pomocy społecznej, który skontaktują się z seniorem i przydzielą pomoc.

Działania pomocowe od początku epidemii prowadzi nieprzerwanie również Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej. To między innymi wsparcie osób w kwarantannie i izolacji oraz tych, którzy z innych względów nie mogą wyjść z domu. Koordynacją tych działań w ramach ZHR zajmuje się Pogotowie Harcerek i Harcerzy.

Ze względu na obecną sytuację epidemiczną powstał wspólny sztab harcerski, który koordynuje służbę między organizacjami skautowymi.

- Dostarczamy produkty pierwszej potrzeby, przynosimy zakupy, ciepłe posiłki, wspieramy w opiece nad zwierzętami, w zasadzie reagujemy na bieżące potrzeby osób, które tej pomocy potrzebują - mówiła rzeczniczka prasowa ZHR, podharcmistrzyni Barbara Sobieska.

W ogólnopolskiej bazie Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR jest ponad 1200 kontaktów.

- Działamy w każdym miejscu, gdzie udało nam się stworzyć harcerskie struktury. Wszystko koordynowane jest w każdym dużym mieście, bo działamy z poziomu województw w dół. Jednak staramy się, aby pomoc dotarła tam, gdzie jest potrzebna. Dlatego można na nas liczyć również w małych miejscowościach, takich jak Pionki pod Radomiem czy wielkopolski Ostrzeszów - zapewniła Barbara Sobieska.

W czasie epidemii ZHR ściśle współpracuje ze Związkiem Harcerstwa Polskiego, Skautami Europy, Stowarzyszeniem Harcerskim, Royal Rangersami oraz innymi organizacjami harcerskimi.
Relacja Karola Darmorosa (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty