Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

W związku ze sprzeciwem Polski i Węgier trwa obecnie próba rozwiązania patowej sytuacji. Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
W związku ze sprzeciwem Polski i Węgier trwa obecnie próba rozwiązania patowej sytuacji. Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Niemcy, które kierują pracami Unii apelują do Polski i Węgier, by nie blokowały porozumienia w sprawie pakietu budżetowego.
Warszawa czeka na nowe propozycje dotyczące przepisów o uzależnieniu funduszy od kwestii praworządnościowych. Minister do spraw europejskich, Michael Roth zwrócił się z apelem przed rozpoczęciem ministerialnej wideokonferencji. W poniedziałek Polska i Węgry poinformowały, że nie mogą poprzeć całego pakietu budżetowego, czyli wydatków Wspólnoty na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy po pandemii z powodu dołączonego do nich mechanizmu warunkowości.

Niemiecki minister powiedział, że Unia potrzebuje porozumienia, bo na pieniądze z nowego budżetu i funduszu odbudowy czekają Europejczycy.

- Apeluję do każdego o wypełnienie zobowiązań, to nie jest czas na veto, ale na szybkie działania w duchu solidarności. Nasi obywatele zapłacą bardzo wysoko cenę za tę blokadę - powiedział Michael Roth, który przewodniczy naradzie unijnych ministrów do spraw europejskich.

Polska - jak mówił we wtorek rano w Programie 1 Polskiego Radia rzecznik rządu, Piotr Muller - czeka na nowe propozycje.

- Propozycje, które będą po pierwsze zgodne z traktatami Unii Europejskiej, a po drugie będą zgodne z konkluzjami z posiedzenia Rady Europejskiej z lipca, kiedy ustalono budżet unijny - dodał rzecznik rządu.

Polska uważa, że mechanizm uzależniający wypłatę unijnych funduszy od kwestii praworządnościowych jest zbyt ogólny, pozwalający na arbitralne decyzje w oparciu nieprecyzyjne kryteria.

W związku ze sprzeciwem Polski i Węgier trwa obecnie próba rozwiązania patowej sytuacji. Mówi się o dodatkowej deklaracji dołączonej do pakietu budżetowego, stwierdzającej, że mechanizm uzależniający nie będzie ani uznaniowy ani dyskryminujący i będzie wykorzystywany w oparciu o obiektywne kryteria.

Są też głosy sugerujące zmiany w rozporządzeniu dotyczącym warunkowości, na przykład wprowadzenie jednomyślności wśród unijnych komisarzy przy zatwierdzaniu wniosku do krajów członkowskich o zablokowanie funduszy.

Jednak jakakolwiek renegocjacja może być trudna z powodu sprzeciwu Parlamentu Europejskiego.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty