Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. pixabay.com / neelam279 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / neelam279 (CC0 domena publiczna)
Po rozmowie brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona granica jest wciąż zamknięta dla wszystkich chcących wyjechać z Królestwa.
Nie ma też na razie daty końca blokady. W okolicy Dover i Folkestone tworzą się duże kolejki. Kierowcy z zagranicy, w tym Polacy, nie mogą się wydostać z kraju. "Sytuacja jest trudna i bezprecedensowa" - mówi Joanna Popiołek z Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce.

Paryż zdecydował o zamknięciu granic o północy, przynajmniej na dwie doby. To efekt pojawienia się w Królestwie nowego, bardziej zaraźliwego wariantu koronawirusa. Ograniczenia dotknęły też kierowców samochodów dostawczych.

"Większość ciężarówek w okolicy, to ciężarówki z kontynentu, których kierowcy próbują wrócić" - podkreślił brytyjski minister transportu Grant Shapps. A Joanna Popiołek z Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych w Polsce mówi, że po obu stronach sytuacja jest trudna.

"Brakuje parkingów, infrastruktury, miejsc, w których można godnie zjeść i odpocząć" - wylicza rozmówczyni Polskiego Radia, dodając, że z punktu widzenia kierowcy jadącego obecnie do Wielkiej Brytanii zasadne jest pytanie, czy opłaca się wjechać do kraju. "Powstaje obawa: czy z niego wyjadę" - podkreśla Joanna Popiołek.

Blokada ma potrwać przynajmniej do północy z wtorku na środę mimo rozmowy telefonicznej Borisa Johnsona z Emmanuelem Macronem. "Pracujemy nad rozwiązaniem, by tak szybko, jak się da, wznowić przewóz towarów pomiędzy Królestwem a Francją"- zapewnił brytyjski premier. I dodał, że "zdecydowana większość" dostaw jedzenia i leków nie jest zagrożona. Zaapelował do Brytyjczków, by nie robili niepotrzebnych zapasów.

W okolicach portów już wcześniej panował wzmożony ruch. Powodem jest koniec brexitowego okresu przejściowego. 1 stycznia przyszłego roku zmienią się zasady, ale nie wiadomo na jakie, bo w rokowaniach między Unią a Londynem trwa impas. W efekcie firmy chciały zdążyć z dostawami przed końcem grudnia.

"To trudny czas. Nigdy wcześniej nie mieliśmy kryzysu covidowego i wyjścia państwa z Unii Europejskiej. Teraz to się nałożyło" - mówi Joanna Popiołek.
Blokada ma potrwać przynajmniej do północy z wtorku na środę mimo dzisiejszej rozmowy telefonicznej Borisa Johnsona z Emmanuelem Macronem.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty