Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. www.pixabay.com/photo-1205315 (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/photo-1205315 (domena publiczna)
W tym roku rusza nowy budżet Unii Europejskiej. Po długich i trudnych negocjacjach Polska otrzymała na lata 2021-2027 kwotę 770 miliardów złotych. Będzie więcej wydatków na zieloną energię i cyfryzację.
Spora część budżetu nadal będzie kierowana w obszary, które regularnie od 2004 otrzymują wsparcie z unijnej kasy - rolnictwo, kapitał ludzki oraz wyrównywanie różnic między krajami wspólnoty. Przy wsparciu z pieniędzy unijnych nadal mogą powstawać drogi, szpitale, muzea, ścieżki rowerowe, kładki czy programy szkolenia pracowników.

W tym roku duża część środków trafi na te inwestycje, które pomagają w zwalczaniu smogu i przyspieszają cyfryzację gospodarki.

"To są na przykład wydatki na nowe technologie, odnawialne źródła energii, efektywność energetyczną budynków, stanowiska do ładowania dla samochodów elektrycznych czy cyfryzacja administracji publicznej" - wyjaśnia Magdalena Sapała, z biura Analiz Parlamentu Europejskiego.

Kraje Unii Europejskiej długo nie mogły dojść do porozumienia w sprawie budżetu wspólnoty na najbliższe 7 lat. Spór dotyczył zapisu o możliwym powiązaniu wypłaty środków unijnych z kwestią praworządności. Przeciwne takiemu zapisowi były Polska i Węgry.

Ostatecznie, na miesiąc przed końcem roku, do porozumienia doszło, po tym jak Warszawa i Budapeszt otrzymały gwarancje, że dołączony do pakietu mechanizm praworządnościowy będzie używany "zgodnie z warunkami i wytycznymi ustalonymi na szczycie".

Budżet Unii Europejskiej do 2027 roku to ponad bilion euro. Natomiast na pieniądze z Funduszu Odbudowy po pandemii opiewającego na 750 miliardów euro trzeba będzie jeszcze poczekać. W najbliższych miesiącach decyzję o zasobach własnych muszą ratyfikować wszystkie państwa członkowskie. W Polsce ma to zrobić Sejm.

Dla Polski przewidziano z funduszu około 60 miliardów euro to trzeci wynik w Unii, po Włoszech i Hiszpanii, z tego 23 miliardy euro to bezzwrotne granty, prawie 5 miliardów euro to gwarancje, a 32 miliardy euro to nisko oprocentowane pożyczki.
Relacja Karola Surówki [IAR]
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty