Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Do Polski dotarła pierwsza partia szczepionki Johnson & Johnson. To na razie 120 tysięcy dawek tego preparatu.
Szczepionka amerykańskiego koncernu jako jedyna wymaga podania tylko jednej dawki. Szczepionki od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca są dwudawkowe. Nieotwarta fiolka amerykańskiej szczepionki zachowuje ważność przez dwa lata podczas przechowywania w temperaturze poniżej -15°C. W zwykłej lodówce może być przechowywana do trzech miesięcy.

Rząd zapowiada, że jednodawkowy preparat będzie stosowany przede wszystkim u osób, które samodzielnie nie mogą dotrzeć do punktów szczepień.

Unia Europejska złożyła zamówienie na 200 mln dawek, zastrzegając sobie możliwość sprowadzenia drugiej takiej samej partii. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiada, że kraje unijne powinny otrzymać w drugim kwartale około 55 milionów dawek preparatu.

Według danych Ministerstwa Zdrowia do wtorku wykonano w Polsce 7 784 384 szczepień: 5 670 769 pierwszą i 2 113 615 drugą dawką. Według ekspertów, aby uzyskać odporność populacyjną i wygasić epidemię, powinno się zaszczepić od 40 do 70 procent Polaków.

Obecnie trwają szczepienia osób w wieku 40-59 lat. Od 1 kwietnia zapisywali się na termin ci, którzy w styczniu i lutym zgłosili chęć przyjęcia preparatu. Od 12 kwietnia zapisują się pozostali, dzień po dniu kolejny rocznik, według harmonogramu.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty