Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Rozpatrywane są wszystkie rozwiązania - powiedział rzecznik Komisji Europejskiej, pytany o możliwy pozew sądowy przeciwko firmie AstraZeneca za nieterminowe dostawy szczepionek przeciwko Covid-19.
Portal Politico, a także agencja Reutera poinformowały, że Komisja przygotowuje się do wszczęcia postępowania sądowego.

"Żadna decyzja jeszcze nie została podjęta, ale możliwe są wszystkie opcje, by zapewnić dostawy szczepionek na czas. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta wspólnie przez Komisję i państwa członkowskie" - powiedział rzecznik Komisji Stefan De Keersmaecker.

AstraZeneca miała dostarczyć do Unii w pierwszym kwartale 100 milionów dawek, ale dostarczyła tylko 30 milionów. W tym kwartale również dostawy zakontraktowanych szczepionek zostaną zmniejszone.

Koncern tłumaczy, że powodem są opóźnienia produkcyjne w fabrykach na terenie Unii. Te tłumaczenia wywołują złość w Brukseli, bo AstraZezneca dostarcza wszystkie szczepionki do Wielkiej Brytanii zgodnie z planem, bez żadnych opóźnień. Według informacji Politico, na wczorajszym spotkaniu unijnych ambasadorów większość poparła decyzję o skierowaniu pozwu przeciwko koncernowi.

Ponadto, nieterminowe dostawy do Unii spowodują, że Komisja Europejska zrezygnuje z dodatkowych dawek AstraZeneki. Umowa, którą Bruksela podpisała z koncernem w imieniu unijnych krajów, przewiduje zakup 300 milionów dawek z możliwością dokupienia kolejnych 100 milionów.
Relacja Beaty Płomeckiej [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty