Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówi o pogarszających się relacjach z Rosją. Kontakty z Moskwą są dziś jednym z głównych tematów wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów.
Unijna lista zarzutów pod adresem Rosji jest długa. To między innymi koncentracja wojsk przy granicy z Ukrainą i na nielegalnie zaanektowanym Krymie.

- To jest sytuacja niebezpieczna, wzywamy Rosję do wycofania wojsk. Relacje z Rosją nie poprawiają się, są coraz bardziej napięte - mówił dziś szef unijnej dyplomacji.

Ponowił też apel o zagwarantowanie dostępu lekarzy do lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, który przebywa w kolonii karnej, a jego stan jest określany jako krytyczny.

- Otrzymałem list od jego współpracowników w tej sprawie. Jesteśmy bardzo zaniepokojeni jego stanem zdrowia - dodał Josep Borrell.

Po dyskusji we własnym gronie szefowie dyplomacji 27 krajów połączą się z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy, który poinformuje o sytuacji w kraju. Spodziewana jest także dyskusja o planowanym przez Rosję ograniczeniu swobody żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską łączącą Morze Azowskie z Czarnym, co doprowadzi do paraliżu połączeń z ukraińskimi portami.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty