We wtorek Polska oficjalnie przystąpiła do systemu unijnych certyfikatów covidowych.
Minister zdrowia Adam Niedzielski wyjaśnił, że certyfikat to elektroniczny dowód między innymi na to, że dana osoba przebyła chorobę.
- Drugi obszar, w którym certyfikaty będą wydawane, to jest kwestia negatywnego wyniku testu na COVID-19 - dodał.
Zaznaczył, że chodzi wyłącznie o testy PCR, bo Komisja Europejska nie zdecydowała się jeszcze na włączenie testów antygenowych do tych, które potwierdzają status osoby niezakażonej. Trzeci typ certyfikatu potwierdza fakt zaszczepienia przeciwko COVID-19.
Minister podkreślił, że Polska znalazła się w grupie liderów, którzy od 1 czerwca wydają certyfikaty do użytku swoich obywateli.
- Polska znalazła się w grupie siedmiu krajów, które od teraz są podłączone do systemu unijnego i już nie testują, a w zasadzie używają możliwości wydawania certyfikatu, który jest zgodny ze wszystkimi standardami - dodał Niedzielski.
Wskazał, że certyfikat można pobrać za pomocą Internetowego Konta Pacjenta. Ma on dwie wersje - elektroniczną, która jest dostępna z poziomu Internetowego Konta Pacjenta, a także tradycyjny dokument w formacie PDF, który można wydrukować i zawierający wszystkie te same informacje, zapisane w kodzie QR.
Minister Niedzielski dodał, że oprócz wirtualnego certyfikatu, każdy będzie mógł w dowolnej placówce medycznej lub punkcie szczepień zwrócić się z prośbą o odpowiedni wydruk. Formalny start systemu certyfikatów covidowych nastąpi 1 lipca.