Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://www.senat.gov.pl/
źródło: https://www.senat.gov.pl/
Kandydatka na Rzecznika Praw Obywatelskich Lidia Staroń przekonuje do siebie senatorów. W tym tygodniu jej kandydaturę na RPO zatwierdził Sejm, dziś głosować ma właśnie izba wyższa.
W swoim wystąpieniu przed Senatem Lidia Staroń mówiła m.in. o konieczności niezależności rzecznika: - Ta funkcja wymaga niezależnego myślenia a przede wszystkim niezależności. Nie tylko od polityków i partii ale i od różnych grup interesów walczących o zawłaszczanie państwa - mówiła

Lidia Staroń jest senatorem obecnej kadencji. Jej kandydaturę poparło Prawo i Sprawiedliwość. Środowiska opozycyjne wspierały w Sejmie kandydaturę profesora Marcina Wiącka. Wybór Lidii Staroń będzie oznaczał wybory uzupełniające na wakujące miejsce senatora.

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty