Radio SzczecinRadio Szczecin » Region

Sejm, fot. Konrad Nowak (Archiwum PR Szczecin)
Sejm, fot. Konrad Nowak (Archiwum PR Szczecin)
Posłowie po raz szósty zajmą się sprawą wyboru Rzecznika Praw Obywatelskich. Kandydatem na nowego Rzecznika Praw Obywatelskich jest profesor Marcin Wiącek.
W środę rozpoczęło się dwudniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie mają między innymi powołać Rzecznika Praw Obywatelskich. Jedynym kandydatem na to stanowisko jest prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany Marcin Wiącek. Ma on pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Głosowanie na sali plenarnej Sejmu zaplanowano na czwartek - ósmego lipca.

Marcin Wiącek już raz był kandydatem opozycji oraz Porozumienia Jarosława Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich. Pod tą kandydaturą podpisał się też były poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński. W głosowaniu na posiedzeniu Sejmu 15 czerwca, Marcin Wiącek przegrał z kandydatką PiS-u, senator niezależną Lidią Staroń. Tym razem jego kandydaturę popierają wszystkie kluby parlamentarne. W piątek szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował dziennikarzy o poparciu tej kandydatury.

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.
Relacja Agnieszki Drążkiewicz [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty