Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
Sejm. Fot. facebook.com/KancelariaSejmu/
W środę o 10.00 początek dwudniowego posiedzenia Sejmu. Posłowie mają między innymi powołać Rzecznika Praw Obywatelskich.
Jedynym kandydatem na to stanowisko jest prawnik z Uniwersytetu Warszawskiego, doktor habilitowany Marcin Wiącek. Ma on pozytywną rekomendację sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Głosowanie na sali plenarnej Sejmu zaplanowano na czwartek 8 lipca.

Marcin Wiącek już raz był kandydatem opozycji oraz Porozumienia Jarosława Gowina na Rzecznika Praw Obywatelskich. Pod tą kandydatrurą podpisał się też były poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Girzyński. W głosowaniu na posiedzeniu Sejmu 15 czerwca, Marcin Wiącek przegrał z kandydatka PiS-u, senator niezależną Lidią Staroń. Tym razem jego kandydaturę popierają wszystkie kluby parlamentarne. W piątek szef klubu Prawa i Sprawiedliwości, wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki poinformował dziennikarzy o poparciu tej kandydatury.

Zgodnie z konstytucją, Rzecznika Praw Obywatelskich powołuje Sejm za zgodą Senatu. Wybór jest konieczny, bo we wrześniu upłynęła kadencja dotychczasowego Rzecznika Adama Bodnara. Zgodnie z ustawą o RPO mimo upływu kadencji Rzecznik nadal pełni swój urząd do czasu powołania przez parlament następcy. 15 kwietnia Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis ustawy, który na to zezwala, jest niekonstytucyjny. Straci on moc w połowie lipca.

Podczas tego posiedzenia, Sejm będzie kontynuował prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Dostosowuje on polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Chodzi o zwiększenie odporności instytucji finansowych na kryzysy finansowe, między innymi w zakresie przymusowej restrukturyzacji banków.

Posłowie będą kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Ma on na celu usprawnienie gospodarowania nieruchomościami publicznymi oraz wzmocnienie nadzoru nad czynnościami podejmowanymi w stosunku do mienia Skarbu Państwa.

Sejm przeprowadzi też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Doprecyzowuje on metodę naliczania opłaty śmieciowej od zużytej wody.

Odbędzie się też drugie czytanie przygotowanego przez posłów Prawa i Sprawiedliwości projektu nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Zakłada on, że zwolnieniu z podatku od nieruchomości podlegają wszystkie grunty, budynki i budowle na obszarze części lotniczych lotnisk użytku publicznego, w tym również te grunty, które nie są zajęte przez budynki i budowle znajdujące się na tym obszarze.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty