Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Szczepionka od firmy Pfizer. Fot. pixabay.com / x3 (CC0 domena publiczna)
Szczepionka od firmy Pfizer. Fot. pixabay.com / x3 (CC0 domena publiczna)
Ostatnie badania amerykańskiego Pfizera dowiodły, że przyjęcie trzeciej dawki szczepionki "silnie" zwiększa ochronę przed wariantem Delta.
Koncern właśnie opublikował najnowsze wyniki online. Szeroko na ten temat piszą amerykańskie media.

Pfizer poinformował, że najnowsze dane pokazały, że u osób od 18 do 55 lat, które otrzymały trzecią dawkę preparatu, poziom przeciwciał przeciwko wariantowi Delta był pięciokrotnie większy.

Z kolei u pacjentów w wieku od 65 do 85 lat, poziom przeciwciał przeciwko wariantowi Delta urósł jedenastokrotnie, w porównaniu z dwiema otrzymanymi wcześniej dawkami.

Testy te przeprowadzono na 23 ochotnikach. Nie zostały one jeszcze zweryfikowane przez Amerykańskie Centrum Kontroli Leków. Dlatego ostatnich danych nie można traktować jako oficjalnych doniesień - podkreśla ta komórka rządowa.

Doktor Peter Hotez, ekspert medyczny telewizji CNN ze szpitala Texas Children mówi, że dopiero najbliższe miesiące pokażą czy do końca roku rekomendowane będzie zaszczepienie się trzecią dawką.

- Badania w Wielkiej Brytanii czy Szkocji dowiodły, że obecny poziom zabezpieczeń szczepionek przeciwko Delcie wynosi powyżej 80 procent. Dlatego w tej chwili nie potrzebne jest dodatkowe wzmocnienie. Nie wiadomo jednak czy preparaty przeciwko COVID-19 będą tak samo skuteczne pół roku po przyjęciu.
Relacja Jana Pachlowskiego [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty