Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Andrzej Duda. Fot. prezydent.pl
Prezydent Andrzej Duda. Fot. prezydent.pl
Bezpieczeństwo międzynarodowe, walka z pandemią i jej skutkami oraz zmiany klimatyczne - to główne tematy przyszłotygodniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy na sesji zgromadzenia ogólnego ONZ w Nowym Jorku.
W programie wizyty w USA przewidziano także szereg spotkań z Polonią. Informacje na ten temat przekazał dziennikarzom stały przedstawiciel RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski.

Głównym punktem wizyty polskiego prezydenta w Nowym Jorku będzie wystąpienie na forum Narodów Zjednoczonych podczas którego Andrzeja Duda będzie mówił m.in. o konieczności przestrzegania prawa międzynarodowego. „Pan prezydent będzie również wnosił naszą własną regionalną perspektywę, to czym my się niepokoimy - sytuacją na wschodniej granicy NATO i Unii Europejskiej” - mówił Szczerski.

Ambasador poinformował, że w siedzibie Narodów Zjednoczonych i w samym Nowym Jorku nadal obowiązują daleko idące restrykcje covidowe. „Jak tu przyjechałem do pracy miesiąc temu to budynek ONZ przypominał dworzec autobusowy, z którego ostatni autobus odjechał wiele lat temu” - opowiadał ambasador. Choć światowi przywódcy mogą na sesji Zgromadzenia Ogólnego wystąpić osobiście, to wiele spotkań kuluarowych, konferencji oraz wydarzeń towarzyszących w tym roku się nie odbędzie albo zostały przeniesione do internetu. Ambasador Szczerski dodał, że z powodu restrykcji covidowych prezydent Joe Biden będzie w ONZ stosunkowo krótko. „Program prezydenta Bidena będzie bardzo okrojony i nie przewidujemy by doszło do rozmów pomiędzy prezydentami Polski i USA” - powiedział Krzysztof Szczerski.

Ambasador poinformował, że podczas wizyty w USA Andrzej Duda weźmie udział w dwóch spotkaniach ze środowiskami biznesowymi. Prezydent, oraz towarzysząca mu Pierwsza Dama mają rozbudowany program spotkań z Polonią. Prezydencka para odda też hołd ofiarom ataków terrorystycznych z 11 z września oraz uczestnikom akcji ratunkowej na Ground Zero. Prezydent RP wraz z pierwsza damą będą przebywać w Nowym Jorku od poniedziałku do piątku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa01czwartek02piątek03sobota04niedziela05poniedziałek06wtorek07środa08czwartek09piątek10sobota11niedziela12poniedziałek13wtorek14środa15czwartek16piątek17sobota18niedziela19poniedziałek20wtorek21środa22czwartek23piątek24sobota25niedziela26poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek31sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty