Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Unia rozpoczęła nakładanie sankcji na reżim w Mińsku jesienią ubiegłego roku w reakcji na sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i represje wobec obywateli. Fot. Okras, http://pl.wikipedia.org
Unia rozpoczęła nakładanie sankcji na reżim w Mińsku jesienią ubiegłego roku w reakcji na sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i represje wobec obywateli. Fot. Okras, http://pl.wikipedia.org
Unia Europejska sfinalizuje procedury dotyczące nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś za wykorzystywanie migrantów i sztuczne wywoływanie kryzysu na granicy.
W środę zielone światło dali ambasadorowie państw członkowskich, w czwartek tę decyzję zatwierdzą unijni ministrowie. Kilka godzin później "czarna lista sankcyjna" zostanie opublikowana w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i wejdzie w życie.

Sankcje polegają na zakazie wjazdu do Wspólnoty i zamrożeniu aktywów w Europie. Wraz z publikacją decyzji w Dzienniku Urzędowym będzie wiadomo, kto konkretnie został nimi objęty.

Z nieoficjalnych informacji brukselskiej korespondentki Polskiego Radia, Beaty Płomeckiej wynika, że będzie to 17 osób i 11 firm, w tym białoruskie linie lotnicze Belavia, które przodowały w procederze sprowadzania migrantów na Białoruś.

- Jest to początek prac. Przygotowujemy kolejny pakiet, kolejne listy sankcyjne, znacznie szersze. Na tych listach znajdą się wszystkie osoby, które sprawują funkcje kierownicze w obecnych atakach wymierzonych w Polskę i Unię Europejską - powiedział Polskiemu Radiu ambasador Andrzej Sadoś.

Dodał, że kolejne sankcje obejmą także firmy wspierające białoruskie reżim.

Szósty pakiet sankcyjny ma być znacznie większy i obejmować nawet kilkaset osób i firm. Obecnie, po czterech pakietach sankcyjnych "czarna lista" liczy ponad 160 nazwisk i kilkanaście firm; restrykcje objęły siedem sektorów białoruskiej gospodarki.

Unia rozpoczęła nakładanie sankcji na reżim w Mińsku jesienią ubiegłego roku w reakcji na sfałszowanie sierpniowych wyborów prezydenckich i represje wobec obywateli, w tym wobec mniejszości polskiej na Białorusi.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

Archiwum informacji

poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02poniedziałek03wtorek04środa05czwartek06piątek07sobota08niedziela09poniedziałek10wtorek11środa12czwartek13piątek14sobota15niedziela16poniedziałek17wtorek18środa19czwartek20piątek21sobota22niedziela23poniedziałek24wtorek25środa26czwartek27piątek28sobota29niedziela30poniedziałek31wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty