Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / Alexas_Fotos (CC0 domena publiczna)
Amerykańskie media spekulują, jakie sankcje nałożą Stany Zjednoczone wraz ze swoimi europejskimi partnerami, w przypadku kiedy Rosja zdecyduje się zaatakować wschodnią Ukrainę.
Stacja ABC News pisze, że będą to obostrzenia struktur finansowych, ale także osobiście dotkną prezydenta Władimira Putina. ABC informuje, że Biały Dom nie cofnie się przed nałożeniem sankcji nawet wobec byłej gimnastyczki olimpijskiej Rosji, która uznawana jest za dziewczynę Putina.

Dla Stanów Zjednoczonych i ich europejskich sojuszników odcięcie Rosji od systemu finansowego SWIFT, który przenosi pieniądze z banków do banków na całym świecie, byłoby jednym z najtrudniejszych kroków finansowych, jakie mogliby podjąć, szkodząc rosyjskiej gospodarce natychmiast i w dłuższej perspektywie. Posunięcie to może odciąć ich od większości międzynarodowych transakcji finansowych, w tym zysków z wydobycia ropy i gazu, które w sumie stanowią ponad 40% dochodów kraju.

Niestety ten krok wpłynąłby w jakiś sposób również negatywnie na finanse USA czy Niemiec, które ściśle współpracują z Kremlem na płaszczyźnie dostarczania surowców energetycznych.

Jedną z najpotężniejszych broni finansowych Białego Domu przeciwko Władimirowi Putinowi, jest zatrzymanie Rosji dostępu do dolara amerykańskiego. Waluta ta wciąż dominuje w transakcjach finansowych na całym świecie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty