Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. www.pixabay.com/kropekk_pl (domena publiczna)
Fot. www.pixabay.com/kropekk_pl (domena publiczna)
W ostatnich dniach media społecznościowe zalewa fala prorosyjskich i antyukraińskich komentarzy.
Administratorzy serwisów internetowych nie nadążają z ich wyłapywaniem - podaje portal Press. Jak dodają, skala dezinformacji o konflikcie na Wschodzie może być wkrótce równie wielka, jak ws. pandemii COVID-19 i szczepień.

Z kolei Instytut Badania Internetu i Mediów Społecznościowych ostrzega, że obserwujemy największy od początku lutego 2022 wzrost liczby wpisów prorosyjskich i antyukraińskich w polskich social mediach. Tylko 21 i 22 lutego Instytut zanotował 4,5 tys. wzmianek o charakterze prorosyjskim lub wspierającym działania Rosji wobec Ukrainy.

Jak dodają analitycy BIiMS: "90% przeanalizowanych kont we wcześniejszym okresie uczestniczyło bezpośrednio w dystrybucji treści septycznych wobec szczepień lub je całkowicie negujących".

Także polskie służby przestrzegają przed hybrydowymi atakami w internecie i fałszywymi informacjami. Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn powiedział, że Polska jest bezpieczna, ale należy zachować czujność. Jak dodał, każdy z nas powinien uważać na fałszywe informacje, które pojawiają się w internecie.

- Jednoznacznie zdementowano informację o próbach penetracji infrastruktury informatycznej polskich spółek energetycznych - poinformował Stanisław Żaryn.

Stanisław Żaryn przypomniał, że manipulacja informacjami czy celowa dezinformacja jest jednym z narzędzi propagandy Rosji.

W związku z sytuacją za naszą wschodnią granicą, w Polsce obowiązuje trzeci stopień alarmowy CHARLIE-CRP, który został wprowadzony ze względu wystąpienia zagrożeń w cyberprzestrzeni.

- Ten stopień alarmowy narzuca działania instytucjom publicznym oraz firmom sektora bezpieczeństwa. Chodzi między innymi o utrzymanie całodobowego dyżuru sekcji cyber, utrzymanie gotowości serwerów do natychmiastowego wyłączenia oraz dokładne sprawdzenie wiarygodności kopii zapasowych - wyjaśniał Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Trzeci stopień zagrożenia w cyberprzestrzeni CHARLIE-CRP obowiązuje do 4 marca do północy.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty