Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że rząd przygotowuje specjalne rozwiązania prawne, które umożliwią rozliczenie świadczeń medycznych, udzielonych obywatelom Ukrainy przybywającym do Polski w związku z agresją militarną Rosji. Rozliczenie świadczeń ma się odbywać na takich samych zasadach, jak w przypadku polskich pacjentów.
Dotyczy to obywatela Ukrainy, który posiada zaświadczenie wystawione przez Straż Graniczną lub odcisk stempla Straży Granicznej w dokumencie podróży, potwierdzające legalny pobyt na terytorium Polski, po przekroczeniu granicy od 24 lutego.

Przepisy obejmą placówki medyczne, które mają podpisany kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Zmiany w prawie będą obowiązywały z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 roku. Obywatele Ukrainy będą posiadać dodatkowy tytuł uprawniający do świadczeń zdrowotnych w Polsce. Za świadczenia zapłaci Fundusz ze środków z budżetu państwa. Podstawą rozliczeń będą stawki zapisane w umowach z NFZ.

Przygotowywane są też specjalne rozwiązania prawne, regulujące kwestie przyjmowania pacjentów z Ukrainy. NFZ przypomina, że medycy nie powinni odmawiać Ukraińcom pomocy, odsyłać pacjentów do innego medyka, domagać się zapłaty za udzielone świadczenia i wystawiać za nie faktur.

Powinni z kolei ewidencjonować odrębnie każdy przypadek udzielenia pomocy obywatelowi Ukrainy na podstawie danych z paszportu lub z innego dokumentu podróży albo z zaświadczenia wydanego przez Straż Graniczną.

Sprawozdawanie i rozliczanie z NFZ świadczeń zdrowotnych udzielonych obywatelom Ukrainy w ramach umów z Funduszem, będzie możliwe niezwłocznie po uchwaleniu specjalnej ustawy i określeniu szczegółowych rozwiązań rozliczeniowych.

Wczoraj minister Adam Niedzielski wprowadził możliwość szczepienia cudzoziemców narodowości ukraińskiej przeciw COVID-19 w ramach Narodowego Programu Szczepień. Warunkiem nabycia prawa do szczepienia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca (TZTC).

Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem przeciw COVID-19, wypełniany przez osobę poddawaną szczepieniu, jest dostępny w języku ukraińskim i zostanie przekazany do punktów szczepień. Ponadto będzie udostępniony na stronie internetowej pacjent.gov.pl/aktualnosci.

Kwestionariusz w tej wersji językowej jest dostępny zarówno dla osób dorosłych, jak i dzieci.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty