Podczas rozpoczynającego się w środę dwudniowego posiedzenia Sejmu, posłowie zajmą się między innymi projektem nowelizacji ustawy o wsparciu gospodarstw domowych, w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej.
Odbędzie się też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Określa on zasady prowadzenia ewidencji małoletnich obywateli z tego kraju pozbawionych opieki lub którzy przed przyjazdem do Polski byli umieszczeni w pieczy zastępczej.
Sejm będzie też kontynuował prace nad komisyjnym projektem nowelizacji ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Celem nowelizacji jest objęcie przepisami również tych uchodźców, którzy nie przybyli do Polski bezpośrednio z Ukrainy, ale przekroczyli na przykład granicę ukraińsko-mołdawską i w następnej kolejności udali się do Polski, i którzy wyrażają zamiar pozostania w naszym kraju.
Posłowie zajmą się też projektem ustawy o szczególnych regulacjach w zakresie transportu i gospodarki morskiej w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium Ukrainy. Przewiduje on między innymi możliwość wydłużenia czasu pracy obsady pociągów przewożących osoby poszkodowane w wyniku konfliktu zbrojnego z Ukrainy na terytorium Polski.
W czwartek posłowie mają rozpocząć prace nad projektami dotyczącymi zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym. Prezydencki projekt przewiduje między innymi likwidację Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i zastąpienie jej Izbą Odpowiedzialności Zawodowej.
Propozycja Prawa i Sprawiedliwości zakłada między innymi, że odpowiedzialność dyscyplinarna sędziów zostanie wyłączona z kompetencji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego i przeniesiona do kompetencji Sądu Najwyższego jako całości, który będzie rozpatrywał je w składach losowanych spośród wszystkich sędziów tego sądu. Izba Dyscyplinarna będzie natomiast orzekać w sprawach dotyczących pozostałych zawodów prawniczych.
W Sejmie jest też wspólny projekt posłów Koalicji Obywatelskiej i Lewicy nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, ustawy o Sądzie Najwyższym oraz niektórych innych ustaw. Jak napisano w uzasadnieniu, chodzi w nim o "wykonanie zobowiązań nałożonych na Polskę na mocy orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej".
Propozycja Solidarnej Polski przewiduje między innymi likwidację dotychczasowych izb Sądu Najwyższego - Cywilnej, Karnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarnej. W ich miejsce mają powstać dwie nowy izby - Izba Prawa Prywatnego oraz Izba Prawa Publicznego.