Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Ministrowie obrony unijnych krajów zaakceptują dziś zwiększenie funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy do dwóch miliardów euro.
Mają też rozmawiać o rozszerzeniu Sojuszu Północnoatlantyckiego o Finlandię i Szwecję. Około 11.00 rozpoczęło się w Brukseli spotkanie szefów resortów obrony.

Ministrowie mają wyrazić poparcie dla starań Finlandii i Szwecji w NATO.

- To wzmocni naszą jedność i uczyni nas silniejszymi w przeciwieństwie do tego co Putin chciał osiągnąć - mówił przed spotkaniem szef unijnej dyplomacji, Josep Borrell.

Jeśli chodzi o zwiększenie funduszu na zakup i dostawy broni dla Ukrainy, to wczoraj zielone światło dali ministrowie spraw zagranicznych unijnych krajów. Chodzi o pieniądze z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, po które Unia sięgnęła po raz pierwszy w historii w lutym i zgodziła się na dofinansowanie dla zaatakowanego kraju.

Co miesiąc ta suma była zwiększana o pół miliarda euro i teraz pula pieniędzy do dyspozycji dla unijnych rządów wynosi 2 miliardy euro.

Kraje członkowskie, które przekazały uzbrojenie Ukrainie, mogą się ubiegać o zwrot wydatków i ponoszonych kosztów. Na początku finansowano zarówno broń śmiercionośną jak i kamizelki kuloodporne i hełmy. Teraz jednak 90 procent pieniędzy ma być przeznaczonych na czołgi, broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty