Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / andreaiso (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / andreaiso (CC0 domena publiczna)
Osiem nowych brytyjskich miast pojawi się na mapie z okazji platynowego jubileuszu królowej Elżbiety II.
Prawa miejskie otrzymają miejscowości we wszystkich krajach królestwa, ale też osada, z której łatwiej się dostać do Argentyny, niż do Wielkiej Brytanii.

O angielskim Colchester, Pliniusz Starszy wspomniał w swych kronikach z I wieku naszej ery. Tym sposobem osada przeszła do historii jako pierwsza miejscowość Brytanii, której istnienie odnotowano w źródłach. Teraz, po dwóch tysiącach lat, Colchester stanie się miastem, podobnie jak Dunfermline, gdzie kiedyś siedzibę mieli królowie Szkocji. Tam także urodził się Andrew Carnegie, magnat, którego stal pomogła stworzyć potęgę USA.

Na liście jest także angielskie Milton Keynes, zbudowane od podstaw w latach sześćdziesiątych, by odciążyć zatłoczoną stolicę. Walię reprezentuje Wrexham ze słynnym akweduktem i jednym z najstarszych klubów piłkarskich świata. Miasto zyskała też Irlandia Północna, dzięki awansowi Bangor. Nowym statusem pochwalić się też może angielskie Doncaster, jak również Douglas - główny ośrodek na Isle of Man.

Jest też miasto odległe od Londynu o trzynaście tysięcy kilometrów. Prawa miejskie otrzymało Stanley na Falklandach, nieopodal Argentyny.

To ważny dzień dla ponad trzech tysięcy ludzi zamieszkujących wyspy.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty