Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / fernandozhiminaicela (CC0 domena publiczna)
Wojsko zachęca do wstępowania do nowego rodzaju służby. Chodzi o dobrowolną zasadniczą służbę, którą wprowadziła ustawa o obronie ojczyzny. Na podstawie nowych przepisów osoby, które chcą związać się z mundurem, mogą to zrobić na rok.
Promowanie nowego rodzaju służby będzie trwało całą sobotę w ramach organizowanych w całym kraju pikników pod hasłem "Wstąp do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej."

Pikniki zostaną zorganizowane w 32 miastach Polski. Wojskowi będą opowiadać o zaletach nowej służby i pomagać w rekrutacji jeśli ktoś zdecyduje się na założenie munduru. Warto zabrać ze sobą na piknik dowód osobisty.

Punkty informacyjne dotyczące rekrutacji do nowego rodzaju służby będą też działać w ponad siedemdziesięciu lokalizacjach w kraju. Pułkownik Waldemar Krzyżanowski zachęca do kontaktu z centrami rekrutacyjnymi między 11.00 a 18.00. W punktach będzie można dowiedzieć się ile żołnierz zasadniczej służby zarobi i jak będzie przebiegało roczne szkolenie.

Jeden z 32 zaplanowanych na dziś pikników - w Kraśniku w województwie lubelskim - odwiedzi minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON pojawi się na otwarciu wydarzenia o 11.00 i wygłosi okolicznościowe przemówienie.

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to jeden z elementów, który ma wzmacniać wojsko polskie. W myśl przyjętych w ustawie o obronie ojczyzny rozwiązań wprowadzenie nowego rodzaju służby ma pozwolić na zwiększenie liczebności armii do 300 tysięcy oraz skutecznie prowadzić szkolenie rezerw.

Ustawa o obronie ojczyzny to dokument, który zastępuje dotychczasowe przepisy opisujące siły zbrojne, ich kształt i zarządzanie. Kilkusetstronicowy akt prawny opisuje model finansowania polskiej armii oraz daje narzędzia do efektywniejszego modernizowania sił zbrojnych.

Przepisy regulują też kwestie awansów w wojsku i wynagrodzenia, a także wojskowego szkolnictwa.
Pułkownik Waldemar Krzyżanowski zachęca do kontaktu z centrami rekrutacyjnymi między 11.00 a 18.00. W punktach będzie można dowiedzieć się ile żołnierz zasadniczej służby zarobi i jak będzie przebiegało roczne szkolenie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty