Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki będą reprezentować Polskę w szwajcarskim Davos, gdzie po dwóch latach pandemicznej przerwy odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne.
Mateusz Morawiecki powiedział w swoim podcaście, że Europa boryka się dziś nie tylko z kryzysem w sensie gospodarczym. Według premiera europejskie elity przeżywają także kryzys swojej politycznej wyobraźni. Jak podkreślił szef rządu, "nowa nadzieja dla Europy" rodzi się między Morzem Bałtyckim a Morzem Czarnym.
O godz. 19 Mateusz Morawiecki weźmie udział w wydarzeniu "Doświadczenie polskiej kultury", będącym oficjalnym otwarciem Domu Polskiego (Polish House) w Davos. To wspólna inicjatywa Banku Gospodarstwa Krajowego, Narodowego Banku Polskiego, Polskiego Funduszu Rozwoju, Giełdy Papierów Wartościowych i kluczowych spółek Skarbu Państwa. Po raz trzeci Dom Polski ma być miejscem obrad i dyskusji, a także okazją do promocji Polski na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego.
We wtorek o godz. 9.30 przewidziano wystąpienie premiera Morawieckiego przed panelem dotyczącym przyciągania nowych inwestorów do Europy Środkowo-Wschodniej.
We wtorek w Davos pojawi się także prezydent Andrzej Duda, który wylatuje do Szwajcarii w poniedziałek po południu. W niedzielę w Kijowie polski prezydent podkreślił, że na Światowym Forum Ekonomicznym będzie rozmawiał z przywódcami o specjalnych funduszach na odbudowę Ukrainy. Zaznaczył jednocześnie, że Ukraina musi zostać odbudowana na koszt agresora, czyli Rosji.
We wtorek o godz. 10.45 Andrzej Duda weźmie udział w panelu dyskusyjnym poświęconym wpływowi wojny na Ukrainie na porządek międzynarodowy. W debacie z polskim prezydentem będą uczestniczyć m. in. szefowie dyplomacji Arabii Saudyjskiej, Hiszpanii i Finlandii.
We wtorek w Davos Andrzej Duda spotka się także z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, Peterem Maurerem oraz z premierem Czarnogóry, Dritanem Abazovicem. W Domu Polskim prezydent będzie rozmawiał z prezydentem Armenii, Wahagnem Chaczaturianem. W obecności obu przywódców zostanie podpisane porozumienie między GPW a Bankiem Centralnym Armenii.
O godz. 14.30 polski prezydent weźmie udział w zamkniętym dla mediów nieformalnym spotkaniu liderów światowej gospodarki (IGWEL). Jego temat to "Ożywianie sojuszu transatlantyckiego".
W Davos BGK zaprasza także do Domu Trójmorza. We wtorek odbędzie się tam m.in. panel prezydentów Inicjatywy Trójmorza, w którym udział wezmą przywódcy Polski, Łotwy i Estonii. Ponadto w Domu Trójmorza Andrzej Duda udekoruje Orderem Orła Białego byłą prezydent Chorwacji, Kolindę Grabar-Kitarović jako współtwórczynię bloku zrzeszającego 12 państw regionu.
Tegoroczne Światowe Forum Ekonomiczne pod hasłem "Historia w punkcie zwrotnym - polityka rządów i strategie biznesowe" zorganizowano wyjątkowo późną wiosną, a nie tradycyjnie w styczniu. Organizatorzy motywowali konieczność przeniesienia imprezy ze względu na rozwijający się zimą wariant omikron koronawirusa.
W Forum, które formalnie rozpoczęło się wczoraj, bierze udział ponad 2500 osób - przedstawicieli świata polityki, gospodarki, nauki, społeczeństwa obywatelskiego oraz mediów. Do Davos przyjadą m. in. szefowie Komisji Europejskiej i NATO - Ursula von der Leyen i Jens Stoltenberg, a także kanclerz Niemiec Olaf Scholz.
Dziś o godz. 11.15 zaplanowano zdalne wystąpienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.