Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Pentagon. Fot. www.wikipedia.org / David B. Gleason
Pentagon. Fot. www.wikipedia.org / David B. Gleason
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych Lloyd Austin poinformował, że około dwudziestu krajów, w tym Polska, ogłosiło nowe pakiety pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Deklaracje padły podczas zorganizowanego przez Pentagon wirtualnego spotkania Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy.

W wideokonferencji wzięli udział przedstawiciele 44 krajów. Po raz pierwszy do grupy dołączyły Austria, Bośnia Hercegowina, Kolumbia, Irlandia i Kosowo. "Choć spotykamy się wirtualnie nasze działania przynoszą wymierne rezultaty na polu walki. Jesteśmy tu z powodu niezwykłego bohaterstwa i wytrzymałości ukraińskich wojsk i obywateli” - mówił sekretarz obrony USA.

Lloyd Austin chwalił sukcesy Ukrainy w wojnie z Rosją i dodał, że Ukraina będzie potrzebować długookresowego wsparcia.

Podczas późniejszej konferencji prasowej Lloyd Austin określił spotkanie mianem bardzo konstruktywnego. "Jestem szczególnie wdzięczy Danii, która ogłosiła przekazanie wyrzutni Harpoon do obrony wybrzeża Ukrainy. Dziękuję Czechom za przekazanie helikopterów, czołgów i systemów rakietowych. Kilka krajów ogłosiło także dostawy krytycznych systemów i pocisków artyleryjskich - Włochy, Grecja, Norwegia i Polska” - mówił Austin dodając, że wszyscy uczestnicy konferencji mieli świadomość wysokiej stawi w wojnie na Ukrainie.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek27wtorek28środa29czwartek30piątek01sobota02niedziela03poniedziałek04wtorek05środa06czwartek07piątek08sobota09niedziela10poniedziałek11wtorek12środa13czwartek14piątek15sobota16niedziela17poniedziałek18wtorek19środa20czwartek21piątek22sobota23niedziela24poniedziałek25wtorek26środa27czwartek28piątek29sobota30niedziela31

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty