Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Premier odwołał szefa Wód Polskich, Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Michała Mistrzaka. źródło: https://twitter.com/PremierRP/Krystian Maj
Premier odwołał szefa Wód Polskich, Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Michała Mistrzaka. źródło: https://twitter.com/PremierRP/Krystian Maj
Premier odwołał szefa Wód Polskich, Przemysława Dacę i Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, Michała Mistrzaka.
"Sytuacja związana z zatruciem jednej z największych polskich rzek - Odry, w ciągu kilkunastu godzin stała się najważniejszym tematem publicznej debaty. Całkowicie podzielam Państwa obawy i oburzenie związane z tą sprawą i zrobię wszystko, co tylko możliwe, by jak najszybciej zminimalizować skutki skażenia i jego wpływ na ekosystem. Winnych tego skandalu, tego ekologicznego przestępstwa o ogromnej skali - chcemy jak najszybciej znaleźć i ukarać jak najsurowiej! Poleciłem działanie odpowiednim służbom.

Sytuacji, z którą mamy do czynienia, w żaden sposób nie można było przewidzieć, ale z pewnością reakcja odpowiednich służb mogła nastąpić szybciej. W związku z tym podjąłem decyzję o natychmiastowej dymisji. Wnioski na przyszłość zostaną wyciągnięte, a procedury ulepszone.

Odpowiedzialność urzędników to kwestia ważna, ale teraz najbardziej na sercu leży nam ochrona ludzi i przyrody. Wciąż nie posiadamy stuprocentowej pewności co do przyczyn i źródła zatrucia, nie ulega jednak wątpliwości, że mamy do czynienia z jednym z najpoważniejszych skażeń środowiska od dawna. Jego przyczyny są przedmiotem śledztwa wszystkich organów państwa polskiego, które posiadają odpowiednie kompetencje, sprzęt i wiedzę.

Sprawę zatrucia Odry traktuję z najwyższym priorytetem i jestem w ciągłym kontakcie z Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, wojewodami i pozostałymi organami i służbami walczącymi ze skutkami skażenia. W tej chwili działamy zgodnie z przyjętymi procedurami i zaleceniami ekspertów. Kolejne informacje spływają z godziny na godzinę i będziemy informować o rozwoju sytuacji oraz chronić wszystkich narażonych. Nie spocznę, dopóki źródło i skutki skażenia nie zostaną jak najszybciej wykryte i usunięte, a cała sytuacja odpowiednio wyjaśniona" - napisał na facebooku Mateusz Morawiecki.

Na południowy zachodniopomorskim odcinku Odry strażacy rozłożyli dwie zapory, aby odłowić przybywające z prądem śnięte ryby.
Relacja Kamila Nieradki (Radio Szczecin)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty