Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: https://twitter.com/MKiS_GOV_PL
źródło: https://twitter.com/MKiS_GOV_PL
Sekretarz stanu w ministerstwie klimatu i środowiska, Jacek Ozdoba poinformował, że prokuratura wraz z wojewódzkimi inspektorami ochrony środowiska oraz głównym inspektorem ochrony środowiska podjęła czynności i wytypowała podmioty odpowiedzialne za katastrofę ekologiczną na Odrze.
Po skażeniu rzeki i masowym śnięciu ryb służby badają przyczyny zanieczyszczenia.

Podczas konferencji MSWiA poświęconej sytuacji na Odrze Jacek Ozdoba zaprzeczył doniesieniom na temat obecności rtęci w rzece. Jak dodał, obecnie próbki wody oraz ryby poddawane są badaniom pod kątem obecności toksyn.

- Jeżeli chodzi o województwo zachodniopomorskie, lubuskie i dolnośląskie - nie potwierdzamy informacji, które przedstawili politycy Republiki Federalnej Niemiec, czy też pojawiły się informacje medialne w zakresie zawartości rtęci. Według naszej aparatury i próbek, które były pobrane, nie potwierdzamy zawartości rtęci. W tej chwili czekamy analizę toksykologiczną pobranych próbek, ryb, które zostały przekazane do specjalistycznego laboratorium. Lada dzień powinniśmy otrzymać informację jaka była przyczyna śnięcia tych ryb - powiedział.

Wstępne ustalenia wskazują na to, że do skażenia Odry mogło dojść w rejonie tamy w Lipkach, niedaleko Oławy. Na wysokości Oławy w Dolnośląskiem rzeka została zanieczyszczona. Woda stała się mętna i cuchnąca, a na powierzchni unoszą się tysiące śniętych ryb.

Sprawę badają odpowiednie służby, a do usuwania śniętych ryb zaangażowano też wojsko.
Podczas konferencji MSWiA poświęconej sytuacji na Odrze Jacek Ozdoba zaprzeczył doniesieniom na temat obecności rtęci w rzece.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty