Minister rodziny i polityki społecznej przedstawiła założenia rządowej pomocy dla przedsiębiorców, którzy ucierpieli z powodu katastrofy ekologicznej na Odrze. W środę projekt ustawy o takim wsparciu przyjęła Rada Ministrów.
- Aby ubiegać się o to wsparcie, będzie musiał być wykazany spadek przychodów o 50 procent w tym miesiącu, w którym to zdarzenie miało miejsce do miesięcy poprzedzających. Czyli, jeżeli mówimy o sierpniu - to czerwiec, lipiec, albo do roku poprzedniego - do sierpnia 2021 roku - poinformowała minister Marlena Maląg.
Stanisław Szwed, wiceminister rodziny i polityki społecznej, powiedział, że o pomoc rządową mogą starać się przedsiębiorcy z 34 powiatów znad Odry. Wiceminister Stanisław Szwed poinformował, że chodzi o jednorazowe świadczenie za sierpień w kwocie 3010 zł, od którego nie będzie odprowadzany podatek.
- Na dzisiaj 23 podmioty, branże według PKD, są objęte tymi rozwiązaniami. W najbliższych kilku dniach ten projekt będzie procedowany w Sejmie, mamy nadzieję, że Senat szybko pochyli się nad tą ustawą, podpis prezydenta i Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał tak, jak wypłacał świadczenie postojowe - powiedział wiceminister Stanisław Szwed.
Dodał, że według ich szacunków ponad 62 tysiące pracowników i osób prowadzących działalność gospodarczą skorzysta z tego rozwiązania. Środki na to świadczenie będą pochodziły z Funduszu Pracy.
Wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk oświadczyła, że projekt ustawy o wsparciu przedsiębiorców poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze powstał również dzięki zaangażowaniu przedsiębiorców. Wiceminister na konferencji prasowej dziękowała im za współpracę.
- Udało nam się w ciągu kilku dni przygotować projekt ustawy, dzięki m.in. przedsiębiorcom, którzy bardzo sprawiedliwie potraktowali obecną sytuację i sami wystosowali prośbę o to, by tym podstawowym kryterium, które będzie dopasowane do projektu ustawy, były spadki przychodów o co najmniej 50 procent - powiedziała wiceminister Olga Semeniuk.
- Wpłynęły do nas również w ubiegłym tygodniu kody PKD od przedsiębiorców. Przeważająca część tych kodów została uwzględniona w naszych wyliczeniach, mówimy dziś o 23 kodach PKD. Wpłynęła do nas prośba o dodatkowe cztery kody PKD związane głównie ze sprzedażą ryb - dodała wiceminister Semeniuk.
Wnioski o pomoc przyjmował będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych we współpracy z Krajową Administracją Skarbową. Będzie można je składać drogą elektroniczną.