Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

źródło: premier.gov.pl.
źródło: premier.gov.pl.
We wtorek odbędzie się uroczyste otwarcie gazociągu Baltic Pipe. To inwestycja, która łączy Norwegię, Danię i Polskę i pozwoli na uniezależnienie się od importu błękitnego paliwa z Rosji.
Za niecały tydzień (w sobotę 1 października ) rurociąg zacznie tłoczyć gaz.

"To największy i jeden z najtrudniejszych projektów, jakie realizujemy w czasach III RP" - mówił, komentując zbliżające się uruchomienie Baltic Pipe premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu odniósł się też do przepustowości rurociągu i wypełnienia go surowcem w najbliższej przyszłości. Na razie bowiem Baltic Pipe nie będzie tłoczył gazu z maksymalnym obłożeniem.

Premier Mateusz Morawiecki dodał, że obecnie gaz jest drogi i nie ma potrzeby w stu procentach napełniać "bałtyckiego rurociągu" tak drogim surowcem. Można - jak powiedział szef rządu - dywersyfikować dostawy i zwracać uwagę na ceny surowca.

Gazociąg Baltic Pipe osiągnie pełną przepustowość prawdopodobnie miesiąc przed zaplanowanym terminem. Budowa rurociągu na terytorium Danii idzie na tyle sprawnie, że może się to stać nie 1 stycznia 2023 roku, lecz na koniec listopada bieżącego roku. Z częściową przepustowością gazociąg zacznie działać od 1 października.
"To największy i jeden z najtrudniejszych projektów, jakie realizujemy w czasach III RP" - mówił komentując zbliżające się uruchomienie Baltic Pipe premier Mateusz Morawiecki.
Szef rządu odniósł się też do przepustowości rurociągu i wypełnienia go surowcem w najbliższej przyszłości.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty