Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
Reklama
argum.eu

źródło: https://www.lidovky.cz/domov/demonstrace-vlada-zdrazovani-inflace-ceny-energii.A220928_113433_ln_domov_vag
źródło: https://www.lidovky.cz/domov/demonstrace-vlada-zdrazovani-inflace-ceny-energii.A220928_113433_ln_domov_vag
Kilkadziesiąt tysięcy osób protestowało w Pradze przeciwko polityce prowadzonej przez centroprawicowy rząd Petra Fiali.
To kontynuacja 70-tysięcznej manifestacji z początku września. Tym razem protesty odbyły się też poza stolicą. Są one wyrazem niezadowolenia z rosnących cen i zaangażowania czeskich władz we wsparcie dla Ukrainy i ukraińskich uchodźców.

Organizatorzy manifestacji na praskim Placu Wacława domagali się dymisji rządu i radykalnego zwrotu w czeskiej polityce, który miałby się dokonać na drodze pokojowej. Ich zdaniem Czechy powinny wystąpić z NATO, Unii Europejskiej i ONZ. Powinny też podpisać kontrakty z Rosją na dostawy gazu.

Inicjatorzy protestów zamierzają przekazać prezydentowi Miloszowi Zemanowi petycję z wnioskiem o dymisję obecnego rządu. Domagają się powołania gabinetu złożonego z "pronarodowych ekspertów" i rozpisania przedterminowych wyborów parlamentarnych.

Podobne, choć znacznie mniejsze zgromadzenia odbyły się między innymi w Brnie, Pilźnie i Ostrawie, gdzie na telebimach wyświetlano transmisję praskiej manifestacji. Kolejny duży protest w stolicy jest zapowiadany na 28 października, czyli w święto państwowe upamiętniające powstanie Czechosłowacji.
Relacja Wojciecha Stobby (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty