Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Fot. www.wikipedia.org / Amio Cajander
Polska będzie zabiegać o zmiany w pakiecie energetycznym opublikowanym wczoraj przez Komisję Europejską - zapowiadają polscy dyplomaci w Brukseli.
Nie wszystkie pomysły są dla Warszawy do zaakceptowania. Komisja zaproponowała wczoraj między innymi wspólne zakupy gazu i zwiększoną solidarność między krajami polegająca na dzieleniu się gazem. W pakiecie nie ma natomiast postulowanych przez kilkanaście krajów, w tym Polskę, natychmiastowych limitów cenowych na gaz. I właśnie te limity są dla Warszawy priorytetowe.

W dokumencie wprawdzie są zapisy dotyczące wprowadzenia pułapów cenowych na gaz, ale dla Komisji po ten środek należy sięgać w ostateczności. Poza tym Komisja zrzuca na państwa członkowskie konsultacje w tej sprawie co oznacza przedłużanie się dyskusji do przyszłego roku.

A jak podkreśla kilkanaście krajów, w tym Polska, działania są potrzebne natychmiast.

Kolejna kwestia to wspólne zakupy gazu, co było postulatem Polski od wielu lat. Komisja zaproponowała wspólne zakupy gazu na zasadzie dobrowolności, ale obowiązkowe ma być wypełnienie magazynów w 15 procentach gazem zakupionym wspólnie. Tę obowiązkowość kwestionuje Polska, która zwraca uwaga na fakt, że sama ma wypełnione po brzegi magazyny i jej zdaniem Komisja nie może narzucać krajom członkowskim systemu zapełniania oraz że nie wiadomo jaka będzie sytuacja w przyszłym roku.

Polsce też nie podoba się automatyzm we wzmocnionej solidarności dotyczącej dzielenia się gazem w sytuacjach kryzysowych. Komisja zachęca do dwustronnych umów między państwami, w przypadku ich braku, chce automatycznego mechanizmu wspierania krajów w potrzebie.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty