Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. Facebook.com/zelenskiy.official
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Fot. Facebook.com/zelenskiy.official
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotka się w środę wieczorem w Paryżu z francuskim prezydentem Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem - poinformował Pałac Elizejski. Będzie to pierwsza wizyta ukraińskiego przywódcy we Francji od początku rosyjskiej agresji na Ukrainie. Przed południem Zełenski odwiedził Londyn, a w czwartek spodziewana jest jego wizyta w Brukseli.
Biuro francuskiego prezydenta poinformowało, że Emmanuel Macron przyjmie wieczorem Wołodymyra Zełenskiego i Olafa Scholza na kolacji w Pałacu Elizejskim.

Spodziewane są rozmowy w sprawie zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy i wysyłki samolotów bojowych dla ukraińskich sił zbrojnych. Prezydent Zełenski apelował o to podczas dzisiejszego spotkania z premierem Wielkiej Brytanii Rishi Sunakiem i przemówienia w brytyjskim parlamencie.

Paryż twierdzi, że nie wyklucza dostaw samolotów dla Ukrainy. Według obserwatorów Francuzi mogliby przekazać Kijowowi wyprodukowane w latach 80. samoloty bojowe Mirage. Prezydent Macron stawia jednak trzy warunki: skuteczne wspieranie ukraińskiego wojska, nieeskalowanie konfliktu i nieosłabiane francuskiej armii.
Relacja Stefana Foltzera [Radio Szczecin]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty