Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz

Fot. msz.gov.pl
Fot. msz.gov.pl
Białoruski chargé d’affaires Aleksandr Czasnouski został wezwany do Ministerstwa Spraw Zagranicznych celem złożenia wyjaśnień. "Powodem był hańbiący wyrok sądu w Grodnie przeciwko Andrzejowi Poczobutowi"- poinformował rzecznik MZS-tu Łukasz Jasina.
"Przekazaliśmy mu nasze stanowisko, że tego wyroku nie uznajemy za sprawiedliwy, że traktowanie Andrzeja Poczobuta, Polaków na Białorusi oraz wszystkich osób zaangażowanych w proces walki o wolność tego państwa jest na Białorusi haniebne”- mówił rzecznik.

Sąd w Grodnie skazał w środę polskiego dziennikarza Andrzeja Poczobuta na osiem lat więzienia, rzekomo za podejmowanie działań "na szkodę Białorusi" i za "wzniecanie nienawiści". W ocenie polskich władz, to jaskrawy przejaw prześladowania mniejszości polskiej w tym kraju.

Łukasz Jasina powiedział, że MSZ nie zaprzestaje starań na rzecz uwolnienia Andrzeja Poczubuta. "Będziemy kontynuować każde działanie, zgodne z prawem, które może doprowadzić do zwolnienia tego wielkiego człowieka z więzienia. Mamy niestety w Mińsku reżim, który jest reżimem zbrodniczym. Z niektórymi reżimami można się czasami dogadać w jakiejś sprawie, ale z tym reżimem nie jest łatwo się dogadać. Andrzej Poczobut dalej siedzi w więzieniu i jest zakładnikiem polsko-białoruskich relacji” - powiedział rzecznik.

Rozmowa Aleksandra Czasnouskiego w polskim MSZ trwała zaledwie kilka minut. Charge d’affaires miał utrzymywać, że na Białorusi nie dochodzi do prześladowania mniejszości polskiej.
SPEC Bialoruski charge d’affaires wezwany do MSZ. Rzecznik ministerstwa- powode

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty