Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz

Kawiarenka Polityczna Radia Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Kawiarenka Polityczna Radia Szczecin. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
13 lutego obchodzimy XII Światowy Dzień Radia. Został ustanowiony z inicjatywy Hiszpanii i proklamowany przez UNESCO w 2011 roku. Dzień ten upamiętnia inaugurację rozgłośni Narodów Zjednoczonych w 1946 roku.
Pierwszym krajem, w którym rozpoczęto regularne nadawanie programu radiowego były - w 1920 roku - Stany Zjednoczone. Dwa lata później powstała BBC - Brytyjska Korporacja Nadawcza.

Za początek radiofonii w naszym kraju uznaje się datę 1 lutego 1925 roku. W niedzielny wieczór o godzinie 18.00 w stacji nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie przy ulicy Narbutta, inżynier Roman Rudniewski powiedział do mikrofonu: "Tu próbna stacja radionadawcza PTR, fala 385 metrów". Przyjmuje się ją za pierwszą, eksperymentalną audycję radiową. Pół roku później, 8 sierpnia 1925 roku, oficjalnie powstała spółka "Polskie Radio". Polskie Radio liczy zatem 98 lat.

Regularne nadawanie programu radiowego Polskie Radio rozpoczęło 26 listopada 1925 roku. Kilka miesięcy później, 18 kwietnia 1926, oddano do użytku Rozgłośnię Polskiego Radia w Warszawie. Z odbiorników popłynęły słowa "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa...".

Dziś Polskie Radio towarzyszy słuchaczom za pośrednictwem czterech ogólnopolskich programów - Pierwszego, Drugiego, Trzeciego i Polskiego Radia 24, które są dostępne na falach FM, w systemie DAB+ oraz w internecie. W ofercie są też - Polskie Radio dla Zagranicy, a także Czwórka, Polskie Radio Dzieciom, Polskie Radio Chopin i Polskie Radio Kierowców. Dostępny jest także portal informacyjny Polskieradio24.pl, a na stronie Polskieradio.pl, oprócz informacji z anten i podcastów, publikowane są unikatowe serwisy specjalne, poświęcone wybitnym postaciom i przełomowym wydarzeniom naszej historii. Wykorzystują one bogactwo radiowych zbiorów archiwalnych.

Polskie Radio wypełnia zadania radiofonii publicznej. Oferuje programy w zakresie: informacji, publicystyki, kultury, rozrywki, edukacji i sportu. Na radiowych antenach prezentowane są: audycje muzyczne, programy popularnonaukowe, zdrowotne, społeczne, religijne i familijne.

Polskie Radio współpracuje z wieloma instytucjami państwowymi, poprzez nadawanie komunikatów, na przykład stałych o stanie wód w kraju lub ostrzegawczych, w szczególnych sytuacjach, jak katastrofy i zagrożenia. Zadaniem publicznego nadawcy jest też emisja programów o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym.

Misję kulturotwórczą i edukacyjną radio realizuje także poprzez relacjonowanie patriotycznych uroczystości i obchodów rocznicowych z miejsc pamięci, nadawanie rozmów z intelektualistami, historykami i ludźmi kultury, jak również tworzenie i emisję reportaży oraz szkolenie młodych reportażystów.

Tradycją w publicznym radiu jest prezentacja dzieł polskich kompozytorów. Szczególną rolę pełni tu Program Drugi, nazywany "największą filharmonią" w kraju - transmituje i retransmituje kilkaset koncertów rocznie, a wiele z nich również współorganizuje. Na antenie radiowej Dwójki melomani znajdą relacje z krajowych i europejskich festiwali muzyki nie tylko poważnej, ale także współczesnej, jazzowej czy folkowej. Dwójka proponuje liczne audycje poświęcone szeroko rozumianej kulturze: literaturze, sztuce, życiu teatralnemu, filmowi czy historii.

Wielką rolę odgrywa istniejący od 1925 roku Teatr Polskiego Radia, nazywany często "Radiowym Teatrem Wyobraźni", który przygotowuje słuchowiska i adaptacje polskiej oraz światowej literatury.

Polskie Radio współpracuje z 17 rozgłośniami regionalnymi. Od 1994 roku należy do Europejskiej Unii Nadawców - EBU. Od 10 lat (2013) nadaje w technologii cyfrowej, a to oznacza najwyższą jakość dźwięku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
12345
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty