- Od początku największe zainteresowanie jest kategorią plastyczną i tych prac spływa najwięcej. Drugą w kolejności jest kategoria od niedawna wprowadzona, czyli tekst piosenki, trzecią prace literackie i czwartą bardzo młoda konkurencja, określenia sportowego, scenariusz lekcji. Prace literackie to są i wypracowania, i rozprawki, i eseje, i reportaże, i wywiady, i propozycja sztuki teatralnej, także ogrom pomysłów na zaprezentowanie swojej wiedzy - mówi Wolsza.
W tym roku temat pracy literackiej i scenariusza lekcji dla studentów brzmi: "To także walka. Codzienność polskich oficerów w obozach NKWD w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku w latach 1939-1940".
Autorzy zwycięskich prac w czterech kategoriach otrzymają nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca - laptop, drugiego - tablet, a trzeciego - czytnik e-booków. Przewidziano też wyróżnienia dla osób, które uplasują się na lokatach od czwartej do dziesiątej we wszystkich kategoriach.
Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda. W skład komitetu honorowego wchodzą, między innymi, szefowie resortów edukacji i nauki, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. W Komitecie Organizacyjnym znalazły się: Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w połowie kwietnia.