Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Anna Moskwa. źródło: https://twitter.com/moskwa_anna
Anna Moskwa. źródło: https://twitter.com/moskwa_anna
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zadeklarowała, że Polska wraz z innymi państwami będzie blokowała przepisy o zakazie sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku.
Zaznaczyła, że jest to zbyt ambitna data i jest za wcześnie na dyskusje o takim zakazie. Brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka ustaliła, że większość unijnych krajów wstępnie zgodziła się na przepisy o zakazie sprzedaży aut emisyjnych po 2035 roku. Taka decyzja zapadła po tym, jak w weekend Komisja Europejska porozumiała się z Niemcami, które do tej pory tworzyły tak zwaną mniejszość blokującą.

Minister Anna Moskwa, odnosząc się do tej kwestii, powiedziała, że Niemcy blokowały dokument tylko po to, żeby zrobić wyjątek dla pojazdów zasilanych paliwami syntetycznymi. Szefowa resortu klimatu oceniła, że wprowadzenie zakazu sprzedaży aut spalinowych w 2035 jest przedwczesne i nie jest on - jej zdaniem oparty na rzetelnych analizach.

Do uzgodnionych wcześniej przepisów nie wprowadzono zmian i nie zostały one złagodzone. Jest jedynie deklaracja potwierdzająca, że Komisja zaproponuje regulacje zezwalające na to, by auta z silnikami spalinowymi mogły być zasilane paliwami syntetycznymi.

Jutro przepisy mają ostatecznie przyjąć ministrowie do spraw środowiska państw członkowskich, którzy spotykają się w Brukseli.

Polska od początku prac nad tymi przepisami stanowczo sprzeciwiała się wprowadzaniu zakazu dla nowych aut emisyjnych po 2035 roku. Argumentowała, że to zbyt krótki czas dany przemysłowi na przygotowanie, i że ekologiczne auta będą zbyt drogie dla większości obywateli.

Dziś przeciwko tym przepisom wraz z Polską były Włochy - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia, a wstrzymały się Bułgaria i Rumunia.
Przepisy dotyczą tylko nowych aut. Te wyprodukowane przed 2035 rokiem nadal będą dostępne na rynku, a tym samym także benzyna i diesel na stacjach paliwowych.
Minister Anna Moskwa, odnosząc się do tej kwestii, powiedziała, że Niemcy blokowały dokument tylko po to, żeby zrobić wyjątek dla pojazdów zasilanych paliwami syntetycznymi.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek29wtorek30środa31czwartek01piątek02sobota03niedziela04poniedziałek05wtorek06środa07czwartek08piątek09sobota10niedziela11poniedziałek12wtorek13środa14czwartek15piątek16sobota17niedziela18poniedziałek19wtorek20środa21czwartek22piątek23sobota24niedziela25poniedziałek26wtorek27środa28czwartek29piątek30sobota01niedziela02

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty