Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  ogłoszenie  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  autopromocja  
Zobacz
  Reklama  
Zobacz

Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Łukasz Szełemej [Radio Szczecin/Archiwum]
Sejmowa podkomisja rekomenduje przyjęcie wraz z poprawkami prezydenckich projektów ustaw o sądach pokoju. Teraz trafią one w celu rozpatrzenia do komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Posiedzenie komisji w tej sprawie zaplanowano na środę.
Prezydenckie projekty wprowadzają do polskiego porządku prawnego nową instytucję - sądy pokoju. Mają one zajmować się najprostszymi sprawami, przede wszystkim wykroczeniowymi. Do sądów pokoju mają też trafiać mniej skomplikowane sprawy cywilne, na przykład o alimenty czy naruszenie posiadania. Sędziowie pokoju mają być wybierani w wyborach powszechnych.

Podkomisja wprowadziła do projektów szereg poprawek. Zaproponowano na przykład, aby kadencja sędziów pokoju trwała pięć, a nie sześć lat - jak przewidywała pierwotna wersja projektu. Zmieniono także termin wejścia w życie przepisów. Ustalono, że miałoby to nastąpić w połowie października, natomiast pierwsza kadencja rozpoczynałaby się od początku 2025 roku.

Prezydenckie projekty trafiły do Sejmu 16 miesięcy temu. W grudniu 2021 roku odbyło się ich pierwsze czytanie. Następnie trafiły do komisji sprawiedliwości i praw człowieka, która w celu szczegółowego rozpatrzenia powołała podkomisję.

Założenia projektów przygotował zespół pod kierownictwem profesora Piotra Kruszyńskiego. Powstał on w wyniku rozmów między prezydentem Andrzejem Dudą a Pawłem Kukizem. Wprowadzenie sądów pokoju jest jedną z głównych propozycji programowych Kukiz'15.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
   
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty