Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia
  Autopromocja  
Zobacz

Fot. twitter.com/PremierRP
Fot. twitter.com/PremierRP
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski zainaugurowali kampanię dotyczącą szczepień przeciw HPV.
Bezpłatne szczepienia dla 12- i 13-latków mają zacząć się od 1 czerwca. HPV to wirus, który wywołuje między innymi raka szyjki macicy.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem zdrowia oraz minister rodziny i polityki społecznej szef rządu zwrócił uwagę, że co roku ponad 2,5 tysiąca kobiet walczy w Polsce z rakiem szyjki macicy, a ponad połowa z nich przegrywa tę walkę. W celu zmniejszenia skali zachorowań na ten nowotwór rząd wprowadzi darmową szczepionkę przeciw wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy.

Premier podkreślił, że darmowe szczepienie to także prezent z okazji Dnia Matki. - Bo największym darem dla mamy jest zdrowie jej własne, ale też zdrowie córki. Dlatego bardzo się cieszę, że wdrażamy dzisiaj to, co zapowiedzieliśmy, co obiecaliśmy - darmową, dobrowolną szczepionkę na raka szyjki macicy - szczepionkę HPV - podkreślił premier.

Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że dobrowolna, darmowa szczepionka sprawi, iż kolejne pokolenia Polek nie będą musiały się zmagać z tą chorobą. - Cieszę się, że w tym dniu dopięliśmy ten program. Chcemy, aby wszystkie dziewczęta, wszyscy chłopcy - bo to jest także szczepionka dla chłopców - z tego naszego programu skorzystali. To jest wielka nadzieja i wielka szansa na to, że kolejne pokolenia Polek nie będą musiały borykać się z tym strasznym rakiem szyjki macicy - mówił premier.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od jutra ruszają zapisy na darmowe szczepienia przeciw HPV. Będzie można zapisać się od godziny 7 rano pod numerem telefonu 989 albo poprzez Internetowe Konto Pacjenta.

- Uruchamiamy również specjalny serwis, stronę, która będzie informowała o punktach, w których można wykonać szczepienia. Na tą chwilę tych punktów w skali całego kraju jest już ponad tysiąc trzysta i taka zaktualizowana mapa będzie właśnie na serwisie rządowym gov.pl/HPV i będzie można bądź korzystając z IKP bądź z infolinii bądź po prostu bezpośrednio udając się do punktu, który szczepi zapisać się na szczepienie - poinformował szef resortu zdrowia.

Minister Niedzielski dodał, że bezpłatne dobrowolne szczepienia przeciwko rakowi szyjki macicy będzie przeznaczone dla dziewczynek i chłopców z roczników 2010 i 2011, czyli w wieku 12-13 lat.

Od jutra rozpocznie się także kampania informacyjna, której celem jest popularyzowanie i pokazanie zalet szczepień przeciw HPV. W ramach akcji pojawią się spoty promujące szczepienia, które zapobiegają rakowi szyjki macicy. Minister Niedzielski dodał, że został zapewniony dostęp do wszystkich szczepionek przeciw HPV, jakie są na rynku.

- Mamy szczepienia dwuwalentne, dziewięciowalentne. Tutaj rodzice będą mogli dokonać tego wyboru, ale my, jako państwo, oferujemy całą paletę możliwości, więc pod tym względem rzeczywiście mamy ofertę na poziomie najbardziej światowym. I mam nadzieję, że do tych standardów światowych będziemy dobijali - zaznaczył minister Adam Niedzielski.

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała, że profilaktyka jest niezwykle ważna w trosce o zdrową rodzinę. Podkreśliła, że bezpłatny program szczepień przeciwko wirusowi HPV jest w sposób szczególny skierowany do kobiet. Jednocześnie oceniła, że jednym z głównych priorytetów rządu jest wspieranie matek.

- Przede wszystkim godność, ale żeby nasze drogie, kochane mamy mogły się tym cieszyć muszą być przede wszystkim zdrowe. I ten dzisiejszy komunikat, który pójdzie w Polskę, jest dla nas bardzo ważny. Zdrowie jest dla nas najważniejsze - podkreśliła minister Marlena Maląg.

Rak szyjki macicy jest czwartym pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. Każdego roku z jego powodu umiera ponad 340 000 kobiet, a liczba nowych zachorowań oceniana jest na ponad 600 000.

Szczepienia przeciw wirusowi HPV zalecane są po ukończeniu 9. roku życia, a najczęściej szczepione są osoby w wieku 12-13 lat.

Programy szczepień przeciw HPV prowadzone są aktualnie w ponad 100 krajach na świecie, m.in. w Australii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie. W Regionie Europejskim WHO w ciągu ostatniej dekady rozszerzono dostęp do szczepionek HPV, zwiększył się również stan zaszczepienia.

Obecnie szczepionki są powszechnie oferowane dziewczętom, a w niektórych krajach także chłopcom, w wieku od 9 do 14 lat w 38 z 53 krajów Regionu. W latach 2019-2020, 20 krajów zaszczepiło ponad 50 procent docelowych dorastających dziewcząt, a 8 krajów było w stanie osiągnąć poziom 80 procent.
Relacja Aleksandra Pszoniaka (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Upiorna Karolcia

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty