Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Francuski prezydent odniósł się też do swoich kontrowersyjnych słów sprzed trzech lat o "śmierci mózgowej NATO". źródło: https://twitter.com/GLOBSEC
Francuski prezydent odniósł się też do swoich kontrowersyjnych słów sprzed trzech lat o "śmierci mózgowej NATO". źródło: https://twitter.com/GLOBSEC
Prezydent Francji, Emmanuel Macron powiedział, że Zachód nie słuchał wystarczająco głosu Europy środkowej wzywającego do uznania jej historii i bolesnej pamięci.
Prezydent wystąpił na konferencji o globalnym bezpieczeństwie Globsec w Bratysławie. Oświadczył, że w kontekście wojny na Ukrainie Europa musi zażegnać dawne podziały i dążyć do wzmocnienia własnego bezpieczeństwa.

Prezydent Francji podkreślił, że po rozszerzeniu Unii Europejskiej w 2004 roku Zachód zlekceważył nowych członków Wspólnoty.

- Niektórzy mówili Wam, że traciliście okazje, żeby milczeć. Uważam, że straciliśmy czasami okazje, żeby Was słuchać - powiedział Emmanuel Macron.

Nawiązał tym samym do słynnej wypowiedzi swojego poprzednika Jacques’a Chiraca z 2003 roku.

Francuski prezydent odniósł się też do swoich kontrowersyjnych słów sprzed trzech lat o "śmierci mózgowej NATO".

- Dziś mogę powiedzieć, że Władimir Putin obudził Sojusz najgorszym elektrowstrząsem - zauważył Emmanuel Macron.

Prezydent Francji zadeklarował, że Europa powinna teraz dążyć do zwiększenia swojej autonomii obronnej.

- Chcę rozwiać wszelkie podejrzenia: nie chcę zastąpić NATO jakimś francusko-niemieckim kondominium. Takie kraje jak Słowacja, Polska i inne muszą odgrywać swoją rolę w Europie obrony - wyjaśnił prezydent Macron.

Przekonywał, że Europa nie może być w pełni zdana w kwestii bezpieczeństwa na Stany Zjednoczone.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty