Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Fot. KAS
Fot. KAS
Fot. KAS
Fot. KAS
Nietypowy przemyt w bazie kontenerowej w Gdyni. Celnicy znaleźli dwa spreparowane niedźwiedzie czarne. Ich właściciel nie miał zezwolenia na ich wywóz, więc odpowie za to karnie.
Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego "Baza Kontenerowa" w Gdyni na podstawie przeprowadzonej analizy skontrolowali przesyłkę nadaną ze Stanów Zjednoczonych.

- Wśród zgłoszonych do odprawy celnej towarów znalazły się przedmioty deklarowane jako trofea myśliwskie. Podczas rewizji mundurowi odkryli, że są to dwa spreparowane niedźwiedzie czarne. Ten gatunek niedźwiedzia nazywany również niedźwiedziem amerykańskim lub baribalem jest objęty przepisami Konwencji Waszyngtońskiej CITES. Właściciel towaru nie miał zezwolenia na wywóz okazów CITES z USA, więc zostały one zatrzymane jako dowód w sprawie karnej - mówi rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku, starszy aspirant Sebastian Pakalski.

Nielegalny przewóz i handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem, za które grozi wysoka kara grzywny, kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat oraz utrata okazu.

KAS już od wielu lat prowadzi różne akcje edukacyjne i informacyjne o zasadach i celach CITES, w tym informuje podróżnych o konieczności posiadania odpowiednich dokumentów na przewóz przez granice zwierząt oraz roślin zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich przedmiotów.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty