Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Reklama  
Zobacz
  Autopromocja  
My Hrabiny - zapowiedź spotkania autorskiego
  Autopromocja  
Zobacz

Arabia Saudyjska ponownie zaskoczyła handlowców cięciem produkcji ropy o około 1 milion baryłek dziennie, czyli około 1 procent światowej podaży. To spowodowało wzrost cen ropy i najprawdopodobniej przełoży się na ceny na stacjach benzynowych.
Dobrowolne cięcia Arabii Saudyjskiej wykraczają poza szersze porozumienie Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową, nazywanych w skrócie OPEC, oraz ich sojuszników w celu ograniczenia dostaw do 2024 roku. W tej chwili cena ropy na nowojorskiej giełdzie waha się w granicach 72 dolarów, w zeszłym tygodniu to była wartość poniżej 70 dolarów.

Aktualna wartość baryłki jest jednak wciąż niższa o 9 procent w porównaniu z początkiem roku. Amerykańskie media podkreślają, że to oznacza, iż Arabia Saudyjska jest w trudnej sytuacji, jeśli chodzi o opłacenie gigantycznych projektów, które leżą u podstaw jej programu Wizja 2030 mającego na celu transformację gospodarki. Biały Dom do wielu miesięcy stara się wywierać presję na rząd w Rijadzie, aby nie ograniczał produkcji ropy naftowej. Arabia Saudyjska pozostaje głucha na apele Waszyngtonu.
Relacja Jana Pachlowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty