Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat

Paryż. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
Paryż. Fot. pixabay.com / Pexels (CC0 domena publiczna)
We Francji we wtorek strajki i demonstracje przeciwko reformie podwyższającej wiek emerytalny. Nowe prawo, które ma wejść w życie jesienią, wzbudza od niemal pół roku sprzeciw central związkowych i części opozycji.
W czwartek w izbie deputowanych ma dojść do kolejnej próby zablokowania reformy.

Dzisiejszy strajk dotknie głównie sektor transportu. Odwołano około jednej trzeciej lotów na paryskim lotnisku Orly oraz na lotniskach w Lyonie, Marsylii, Bordeaux, Nicei, Nantes i Tuluzie. Spodziewane są też zakłócenia na kolei. Strajkować będą również nauczyciele.

MSW szacuje, że w marszach, które odbędą się w 250 miastach weźmie udział od 400 tysięcy do 600 tysięcy osób, w tym lewicowi radykałowie, którzy mogą doprowadzić do zamieszek. Demonstracje będzie zabezpieczać 11 tysięcy policjantów, w tym 4 tysiące na największym marszu w Paryżu.

Celem protestu jest wywarcie presji na deputowanych, którzy mają debatować w czwartek nad projektem opozycji proponującym uchylenie reformy emerytalnej. „Nie może dojść do debaty, ponieważ ta propozycja jest niezgodna z konstytucją” - mówi przewodnicząca izby Yaël Braun-Pivet, która zapowiada zdjęcie poprawki z porządku obrad i niedopuszczenie do głosowania. „To może wywołać ogromny gniew w kraju” - grozi szefowa centrali CGT Sophie Binet. Zdaniem większości obserwatorów, cofnięcie reformy emerytalnej wydaje się jednak nierealne.
Relacja Stefana Foltzera (IAR).

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty