Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
argum.eu

Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
Fot. pixabay.com / cow5318 (CC0 domena publiczna)
Francja nie przyjmie imigrantów z włoskiej wyspy Lampedusa. Poinformował o tym francuski minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanin. Polityk powiedział, że poinformował włoskie władze o stanowisku Francji w tej sprawie.
Gerald Darmanin przedstawił w wywiadzie dla stacji telewizyjnej TF1 wyniki rozmów, które przeprowadził w poniedziałek w Rzymie z przedstawicielami włoskiego rządu. „Francja nie przyjmie imigrantów przybywających z Lampedusy. Francja chce stanowczego stanowiska w tej kwestii. Istnieje nielegalna imigracja w Europie, Francji i we Włoszech, z którą trzeba walczyć. Przyjmowanie tych osób nie zmniejsza ich napływu” - oświadczył szef MSW.

Wskazał, że 60 procent osób przybyłych w ostatnich dniach na Lampedusę pochodzi z krajów frankofońskich. „To Iworijczycy, Gambijczycy, Senegalczycy i Tunezyjczycy. Nie przysługuje im prawo do azylu, poza wyjątkami. Trzeba odesłać ich do swoich krajów. Mamy dużą zbieżność poglądów z włoskim rządem w tej kwestii” - podkreślił Darmanin. Zaznaczył jednak, że Francja udzieli azylu osobom uciekającym przed wojną i prześladowaniami.

Szef francuskiego MSW wskazał, że zaoferował Włochom pomoc w odsyłaniu imigrantów do afrykańskich krajów, z którymi Francja utrzymuje dobre stosunki. Paryż chce też wesprzeć kontrole włoskich służb w celu odróżnienia uchodźców od nielegalnych imigrantów.

Do tej pory francuskie władze deklarowały, że potrzebna jest europejska solidarność w sprawie sytuacji na Lampedusie, i że Francja jest gotowa przyjąć część imigrantów z Włoch.
Relacja Stefana Foltzera [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty