Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
My Hrabiny. Myślę, więc zapisałam
  Autopromocja  
Zobacz

Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
Rotmistrz Witold Pilecki. Fot. pl.wikipedia.org, Old photos in color
W berlińskim oddziale Instytutu Pileckiego można od dziś zobaczyć nową stałą wystawę poświęconą jego patronowi.
Jak zaznaczają organizatorzy wystawy, w jej nowej wersji położono szczególny nacisk na pokazanie okrucieństw okresu stalinizmu, w którym traktowano zasłużonych dla Polski bohaterów jak przestępców.

Stała wystawa prezentuje postać Witolda Pileckiego, żołnierza Polskiego Państwa Podziemnego i autora raportów o Holokauście. Wzbogacona o nowe elementy, pozwala też zapoznać się bliżej ze sposobami przetrwania w KL Auschwitz i organizowania jednej z najbardziej skutecznych wówczas sieci oporu obozowego.

Nowe dokumenty przybliżają ponadto okoliczności, w jakich u zarania Polski Ludowej karano żołnierzy wyklętych dożywotnią anatemą, najcięższymi pomówieniami lub - jak w przypadku rotmistrza - śmiercią.

Otwarcie nowej wystawy jest punktem kulminacyjnym czwartej rocznicy rozpoczęcia działalności berlińskiego oddziału Instytutu Pileckiego. Od tego czasu zorganizowano tam około 360 wykładów, seminariów i konferencji - mówi Polskiemu Radiu szefowa tejże placówki, Hanna Radziejowska. "Działamy we wszystkich landach. Zgłaszają się szkoły z całych Niemiec, to dla nich odkrycie. Problem w tym, że polska historia jest nadal nieobecna w podręcznikach niemieckich" - podkreśliła.
Relacja Wojciecha Osińskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
  Autopromocja  
Zobacz
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty