Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
https://moremadam.pl/
autopromocja
Krzywda - Marek Stelar w Radiu Szczecin
reklama
argum.eu

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Prawo i Sprawiedliwość złożyło w Sejmie pierwszy w nowej kadencji projekt ustawy - przewidujący wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na żywność. Zakłada, że będzie obowiązywał w pierwszym półroczu przyszłego roku.
Poseł PiS Artur Soboń powiedział, że projekt ma zagwarantować, iż nowy rząd nie wycofa się z zerowej stawki podatku VAT na żywność. Polityk przypomniał podczas konferencji prasowej w Sejmie, że partie, które chcą stworzyć koalicję rządową z Donaldem Tuskiem jako premierem, wielokrotnie zapowiadały, że co dane, nie będzie zabrane. Mówił, że VAT na żywność można przedłużyć rozporządzeniem, ale uchwalenie ustawy daje większą gwarancję, że nowa większość nie wycofa się z tej propozycji.

Autorzy projektu podkreślają, że w koszyku zakupowym Polaków koszty żywności to 27 procent. Szacują, że wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT to dla gospodarstwa domowego oszczędność około 80 złotych miesięcznie. Prognozują, że tarcza na żywność skutkuje też zmniejszeniem inflacji o pół punktu procentowego.

Zerowa stawka podatku VAT na żywność obowiązuje od 1 lutego 2022 roku.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty