Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
argum.eu

Wołodymyr Zełeński w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Sun" ujawnia też, że Moskwa kilkakrotnie próbowała zorganizować zamachy na jego życie. źródło: https://www.thesun.co.uk
Wołodymyr Zełeński w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Sun" ujawnia też, że Moskwa kilkakrotnie próbowała zorganizować zamachy na jego życie. źródło: https://www.thesun.co.uk
Rosja chce jak największej destabilizacji, popiera więc Hamas - mówi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. W rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Sun" ujawnia też, że Moskwa kilkakrotnie próbowała zorganizować zamachy na jego życie.
Prezydent jest przekonany, że Rosji zależy na podgrzewaniu konfliktów na całym świecie, tam, gdzie to tylko możliwe.

"Ich pomysł to destabilizacja przez wszczynanie coraz to nowych pożarów" - podkreśla. Przykłady? Napięcia na Bałkanach. Ale też na Bliskim Wschodzie. Prezydent oskarża Rosjan o popieranie terrorystów z Hamasu. Mówi, że atak z siódmego października bardzo sprzyja Moskwie. Ostrzega przed zacieśniającymi się więzami między Kremlem i Iranem. Iranem, który dostarcza Rosjanom np. drony, a jednocześnie, jak mówi polityk, wspiera Hamas.

Wołodymyr Zełeński przyznaje, że wybuch konfliktu na Bliskim Wschodzie utrudnia sytuację jego kraju. Zachodni sojusznicy kierują uwagę i być może też zasoby ku Izraelowi i Gazie, a Kijów nadal potrzebuje sprzętu.

Prezydent Zełeński przyznaje też, że ukraińska kontrofensywa nie była spektakularnym sukcesem, ale zastrzega, że trudno oczekiwać, by takie operacje przebiegały spektakularnie niczym w filmach. Jest przekonany, że wciąż istnieje ryzyko, że konflikt się rozszerzy i stanie się trzecią wojną światową. Ocenia, że Rosjanie mogą opuścić tereny Ukrainy tylko pod wspólnym naciskiem Waszyngtonu i Pekinu. Ostatnio pojawiły się sygnały o delikatnym ociepleniu stosunków między USA i Pekinem.

Ukraiński prezydent dodaje wreszcie, że zdążył się już przyzwyczaić do zamachów na swoje życie. Dotychczas, jak twierdzi, Rosjanie próbowali go zabić "5-6 razy". Przyznaje jednak, że stracił już rachubę, bo stało się to już niemal rutyną.
Relacja Adama Dąbrowskiego [IAR]

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty