Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
reklama
Zobacz
autopromocja
Zobacz
reklama
Zobacz

Fot. Koleje Dolnośląskie.
Fot. Koleje Dolnośląskie.
Po 27 latach pociągi wróciły do Świeradowa Zdroju. Wraz z nowym rozkładem jazdy, jeden z najbardziej znanych kurortów Górach Izerskich odwiedzany chętnie przez mieszkańców Pomorza Zachodniego, odzyskał kolejowe połączenie z resztą Polski. To efekt zakończenia rewitalizacji linii oraz przejęcia odcinka Gryfów Śląski - Świeradów przez samorząd Dolnego Śląska.
Koszt rewitalizacji linii oraz jej odbudowy z Mirska do Świeradowa Zdroju wyniósł 60 mln zł. Projekt zrealizowany wspólnie z gminami położonymi przy malowniczej trasie kolejowej, otrzymał też dofinansowanie z funduszy unijnych. Linię Gryfów Śląski-Mirsk-Świeradów Zdrój obsługują od dziś pociągi Kolei Dolnośląskich.

Roland Marciniak, Burmistrz Świeradowa Zdroju przyznaje, że to sukces wszystkich zaangażowanych w przywrócenie kolejowego połączenia. - Zaczęliśmy w 2011 roku od wstrzymania prywatyzacji mieszkań na dworcu kolejowym, już wtedy nieczynnej od 1996 roku inii kolejowej.

Burmistrz Świeradowa podkreśla, że mało kto wierzył w odbudowę linii dawnej Kolei Izerskiej. - Trzeba być wytrwałym. PKP Nieruchomości zgodziły się przekazać dworzec ze stacją kolejową i 3,5-kilomertowym torem. Świeradów Zdrój odwiedza milion turystów rocznie i głównie to goście z Zachodniopomorskiego - powiedział Marciniak.

Dziewięć par pociągów do Świeradowa kursuje od dzisiaj przez siedem dni w tygodniu. Organizator przewozów podkreśla, że nie tylko podniosą one atrakcyjność turystyczną kurortu, ale też skorzystają mieszkańcy gmin wzdłuż linii, dojeżdżający na co dzień do pracy i szkoły.
Relacja Marka Synowieckiego.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty