Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Ursula von der Leyen. Fot. www.europarl.europa.eu
Ursula von der Leyen. Fot. www.europarl.europa.eu
Przewodnicząca Komisji Europejskiej z wizytą w Polsce. Ursula von der Leyen przylatuje wraz z Alexandrem De Croo, premierem Belgii, kierującej w tym półroczu pracami Unii.
Przewodniczącą Komisji, kandydatka Europejskiej Partii Ludowej na drugą kadencję, ma w najbliższych miesiącach przekonywać unijne rządy do swojej kandydatury. W Polsce już poparcie uzyskała.

Jednym z głównych tematów rozmów będą sprawy ważne dla Polski, czyli odblokowanie pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy, co uruchomi także wypłatę unijnych funduszy spójności. Wiadomo, że Bruksela zaakceptuje pierwszy polski wniosek na wypłatę ponad wypłatę pierwszego wniosku na wypłatę na ponad 6 miliardów euro.

Procedury muszą być jednak sfinalizowane i najpierw decyzję muszą podjąć unijni komisarze, co nastąpi w przyszłym tygodniu. Później decyzję Komisji powinny jeszcze zaakceptować unijne kraje.

To oznacza, że pieniądze mogą być wypłacone na przełomie marca i kwietnia, czyli termin, o którym od kilku miesięcy mówią polskie władze zostanie dotrzymany. Rozmowy mają też dotyczyć protestów rolników oraz Ukrainy. Tym bardziej, że do wizyty szefowej Komisji Europejskiej i premiera Belgii dochodzi w przeddzień drugiej rocznicy napaści Rosji na Ukrainę. Ursula von der Leyen i Alexander De Croo wybierają się także z wizytą do Kijowa.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty