Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

Ursula von der Leyen. Fot. www.europarl.europa.eu
Ursula von der Leyen. Fot. www.europarl.europa.eu
Do Polski trafiły pierwsze pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy - prawie 27 miliardów złotych.
Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz wyjaśniła, że środki te trafią między innymi na inwestycje infrastrukturalne.
Wstępną zgodę Komisja dała pod koniec lutego. Potem jeszcze wniosek Polski musiał przejść przez unijne komitety i uzyskać zgodę państw członkowskich, co stało się pod koniec marca i trafił do Komisji do ostatecznego zatwierdzenia. Pieniądze nie zostały przelane na polskie konto od razu, bo Komisja musiała je pożyczyć na rynkach finansowych. Tak bowiem działa unijny Fundusz Odbudowy.

Wypłata Polsce pierwszych pieniędzy z KPO jest przełomowa, bo przez dwa ostatnie lata były one zablokowane z powodu zarzutów Komisji dotyczących braku niezależności sądownictwa. Komisja zmieniła zdanie po otrzymaniu od nowego rządu planu reform wymiaru sprawiedliwości.

- Jesteśmy pod wrażeniem waszego wysiłku, by przywrócić w Polsce praworządność - tak mówiła pod koniec lutego przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen podczas wizyty w Warszawie. Po kilku dniach zapadła wstępna decyzja o wypłacie pierwszych pieniędzy.

Odblokowana jest już cała dostępną dla Polski pula, czyli prawie 60 miliardów euro. Jeszcze w tym roku rząd chce złożyć wnioski w sumie na wypłatę 24 miliardów euro. Wszystkie pieniądze trzeba wykorzystać do końca 2026 roku.

Pieniądze z pierwszej transzy KPO zostaną przekazane między innymi na inwestycje w czyste powietrze - termomodernizację domów jednorodzinnych, dopłaty do wymiany starych pieców na nowe, a także na dostęp do bardzo szybkiego internetu, dofinansowanie miejsc opieki nad dziećmi w żłobkach oraz na modernizację przejazdów kolejowych i niebezpiecznych punktów na drogach.
Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty