Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz
Reklama
Zobacz

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Premier Donald Tusk ocenił, że ostatnie wybory samorządowe udowodniły, iż w Polsce nie ma żadnych "bastionów politycznych" konkretnej partii.
Szef rządu podkreślił w czasie konferencji prasowej, że w wielu miejscach wyborcy postawili na zmianę w samorządzie.

Frekwencja w drugiej turze wyniosła 44,06 %. Najwyższa była w województwie lubelskim - 48,12 procent, a najniższa w dolnośląskim - 40,37.

Po kilkudziesięciu latach pracy w urzędzie będą musieli znaleźć sobie nowe zajęcie albo pójść na emeryturę. Wyborcy pokazali czerwoną kartkę wielu samorządowcom, którzy stanowiska zaczęli pełnić jeszcze w latach 90.

Gdy w 1994 roku Adam Grzesiuk zostawał wójtem Puchaczowa na Lubelszczyźnie, TVP pokazywała pierwszy odcinek "Familiady", Edyta Górniak pojechała na Eurowizję, a Unia Wolności istniała dopiero kilka miesięcy. Kandydujący z PSL samorządowiec po 30 latach opuści gabinet.

W Policach w Zachodniopomorskiem kończy się z kolei era rządzącego od 26 lat Władysława Diakuna. Tak samo długo Gdynią rządził Wojciech Szczurek, ale nie wszedł do drugiej tury. Ryzyka porażki w tych wyborach nie podjął Jacek Majchrowski - prezydent Krakowa, którzy zajmował stanowisko od 2002 roku. Zrezygnował z kandydowania.

W niedzielę Polacy wybrali na wójtów, burmistrzów i prezydentów 601 mężczyzn i 147 kobiet. W części gmin i miast, między innymi w Kielcach, w Wągrowcu w Wielkopolsce czy w Chodlu na Lubelszczyźnie, po raz pierwszy wybory wygrały panie.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

12345
12345
Reklama
Zobacz
Autopromocja
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty