Radio SzczecinRadio Szczecin » Polska i świat
  Autopromocja  
Pogodny na tropie - konkurs, audiobook, odcinki

Daniel Obajtek. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
Daniel Obajtek. Fot. Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin/Archiwum]
To będzie czwarta, ale prawdopodobnie skuteczna próba przesłuchania Daniela Obajtka przez sejmową komisję śledczą do spraw afery wizowej.
Były prezes Orlenu a obecnie europoseł-elekt Prawa i Sprawiedliwości ma dziś zeznawać na temat zatrudniania cudzoziemców przy inwestycji Olefiny III. Przesłuchanie w sumie trzech świadków rozpocznie się o 10:00. Z informacji medialnych wynika, że były prezes Orlenu odebrał wezwanie.

Już przy okazji wcześniejszych, bezskutecznych prób wezwania przed komisję, Daniel Obajtek przekonywał, że jako szef płockiego koncernu nie miał żadnego związku z kwestiami wizowymi.

"Z wizami mam tyle wspólnego, co z pyłem na Marsie" - stwierdził kilka tygodni temu były prezes Orlenu. Jak podkreślił, pracownicy na budowie Olefin III "nie byli i nie są" zatrudniani przez Orlen, ale wykonawcę inwestycji - koreańsko-hiszpańskie konsorcjum Hyundai Engineering Tecnicas Reunidas. "Do przedstawicieli wykonawców komisja powinna kierować więc wszelkie pytania. Chyba, że celem jest zniszczenie kolejnej inwestycji Orlenu" - pisał w mediach społecznościowych Daniel Obajtek.

Komisja argumentowała wówczas, że były prezes koncernu energetycznego powinien odpowiedzieć na wątpliwości dotyczące sprowadzania przez Orlen obcokrajowców z całego świata. "Bardzo często ci pracownicy nie pojawiali się w pracy, a otrzymywali wizy. Mamy wrażenie, że to był kolejny kanał przerzutowy, który niestety wykorzystywano" - mówił w połowie maja ówczesny szef komisji Michał Szczerba z Koalicji Obywatelskiej.

Komisja śledcza wezwała również Pawła Majewskiego, pracownika Biura Prawnego i Zarządzania Zgodnością w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Na początku 2023 roku uczestniczył on w wizytacji konsulatu RP w Mumbaju, która miała przeanalizować proceder wydawania wiz przez tę placówkę. Polscy konsulowie kierujący placówką w tym indyjskim mieście zeznali, że o kontroli dowiedzieli się na dzień przed lądowaniem delegacji. Zdaniem Damiana Irzyka i Mateusza Reszczyka miało to związek z odmową przyznania wiz 83 osobom z grupy przedstawiającej się jako filmowcy. Ostatecznie konsulowie po weryfikacji i stwierdzeniu braku jakichkolwiek związków aplikantów z branżą filmową, odmówili im przyznania wiz.

Trzecim z przesłuchiwanych świadków ma być Maciej Lisowski z Fundacji Lex Nostra. Jego nazwisko pojawiło się w trakcie marcowego przesłuchania byłego wiceministra rolnictwa Lecha Kołakowskiego. Polityk, związany wówczas z PiS i Partią Republikańską, zabiegał w polskich placówkach dyplomatycznych o wydawanie wiz cudzoziemcom, argumentując to potrzebami sektora rolnego, poszukującego rąk do pracy. Były wiceminister zeznał, że podpisane przez niego pisma z prośbą o przyspieszenie procesu wizowego przygotowywał Maciej Lisowski, zarazem szef jego biura. Jednocześnie Maciej Lisowski to właściciel agencji SO JOB ściągającej pracowników sezonowych. W sprawach osób posiadających zezwolenia na pracę sezonową wydanych przez SO JOB interweniował poseł Kołakowski.

Były wiceminister stwierdził, że z Maciejem Lisowskim spotykał się incydentalnie i nie wiedział, że jest prezesem SO JOB. Z kolei sam Lisowski we wpisie na stronie internetowej Fundacji Lex Nostra twierdzi, że jest "wrabiany" w aferę wizowa i próbuje się z niego "zrobić rosyjskiego agenta". Dyrektor Lex Nostra sugerował również, że przy zawieraniu w 2015 roku umowy na outsourcing wizowy na Białorusi z firmą VFS Global doszło do nieprawidłowości, a sam podmiot budzi kontrowersje poprzez powiązania z Rosją i tamtejszymi służbami. W odpowiedzi na interpelację poselską z 2016 roku te zarzuty odpierał ówczesny wiceszef MSZ Jan Dziedziczak. "MSZ nie posiada informacji, które wskazywałyby na możliwe powiązania firmy VFS Global z osobami wywodzącymi się ze środowiska b. KGB" - napisał Jan Dziedziczak.

Wskutek zmian personalnych w prezydium komisji nowy przewodniczący gremium Marek Sowa z Koalicji Obywatelskiej przedstawił niedawno zaktualizowany harmonogram prac.

Do końca lipca mają zakończyć się przesłuchania świadków. W sierpniu komisja ma pracować nad projektem sprawozdania końcowego, by we wrześniu je przedstawić i poddać pod głosowanie. Członkowie komisji z koalicji rządzącej zapowiadają wystosowanie zawiadomień do prokuratury wobec co najmniej kilku osób.

Najnowsze Szczecin Region Polska i świat Sport Kultura Biznes

Archiwum informacji

poniedziałek30wtorek01środa02czwartek03piątek04sobota05niedziela06poniedziałek07wtorek08środa09czwartek10piątek11sobota12niedziela13poniedziałek14wtorek15środa16czwartek17piątek18sobota19niedziela20poniedziałek21wtorek22środa23czwartek24piątek25sobota26niedziela27poniedziałek28wtorek29środa30czwartek31piątek01sobota02niedziela03
  Autopromocja  
Zobacz

radioszczecin.tv

Najnowsze podcasty