Pomoc dla rolnictwa ma polegać na dopłatach do zbóż - pszenicy, żyta, pszenżyta, mieszanek zbożowych i jęczmienia. Stawki pomocy różnią się w zależności od terminu sprzedania zboża. Rolnicy, którzy sprzedali zboże między 1 stycznia a 10 marca, mogą liczyć na dopłatę w wysokości mniej więcej 200 zł do tony. Dla tych, którzy sprzedali swoje zboże po 11 marca i zamierzają to uczynić do końca maja, otrzymają ok. 300 zł do tony. W projekcie zaproponowano, aby nie przyznawać pomocy rolnikowi, który sprzedał zboże współposiadaczom własnego gospodarstwa. Pieniądze będą wypłacane przez ARiMR. Wnioski, wraz z wymaganą dokumentacją trzeba będzie złożyć do właściwego biura powiatowego ARiMR do 5 czerwca.
Rolnicy będą zwolnieni z części wyśrubowanych wymogów środowiskowych i zmniejszone będą obciążenia administracyjne. Parlament Europejski poparł korekty w Zielonym Ładzie zaproponowane przez Komisję w połowie marca. Bruksela ugięła się wtedy pod wpływem protestów przelewających się przez Europę.
Na 12 godzin rolnicy zablokowali w tym tygodniu drogę szybkiego ruchu S3. Chodzi o odcinek od węzła Gryfino aż do węzła Myślibórz. Protest rozpoczął się o godz. 10.00 na węźle Pyrzyce. Nasz reporter rozmawiał z rolnikami i o tym proteście, a także o pogodzie, która przyniosła nam ostatnio – i przymrozki i straty w uprawach. O tym zaś więcej opowie również prof. Ireneusz Ochmian z Katedry Ogrodnictwa ZUT.
W protestach organizowanych przez organizacje rolnicze w całym kraju zaznaczyli swą obecność także myśliwi. Jakie są ich postulaty?